W Łodzi powstał mural ukraińskiego artysty w podziękowaniu za wsparcie okazane dzieciom z Ukrainy
2022-07-25 11:28:00(ost. akt: 2022-07-25 11:30:01)
Stworzony przez Maksiova mural przedstawia motankę – popularną w Ukrainie lalkę tworzoną z nici i skrawków materiałów, która jest rodzajem talizmanu. Miejsce powstania pracy nie jest przypadkowe. Przy ul. Wygodnej 20 w Łodzi znajduje się Dom Dziecka nr 13, a mural jest symbolicznym darem artysty dla polskich dzieci i miasta, które pomaga Ukrainie. To także sposób na lepsze poznanie ukraińskiej kultury.
"Dzieci, które trafiają do polskich domów dziecka z ukraińskich placówek są szczególnie poszkodowane przez wojnę, a ich trauma zwielokrotniona. By ją przezwyciężyć potrzebują wszelkich form pomocy. Bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne, bezpieczne i przyjazne otoczenie, w którym dzieci mogą wyrażać swoje emocje. Wierzymy, że sztuka działa terapeutycznie, oswaja przestrzeń i ułatwia integrację w nowym miejscu" – powiedziała Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która sfinansowała przyjazd artysty do Łodzi.
Dodała, że praca Maksiova pomoże skupić uwagę różnych grup odbiorców na potrzebach ukraińskich, ale też polskich dzieci i zwiększyć szanse na pozyskiwanie dla nich wsparcia.
Oleksij Voiskam, bardziej znany jako Alex Maksiov, jest pochodzącym z Ukrainy artystą street artowym, który specjalizuje się w tworzeniu murali 3d, a więc takich, które dają wrażenie trójwymiarowości. Jego prace można zobaczyć w miastach Stanów Zjednoczonych, Turcji, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. W swoich pracach często nawiązuje do przyrody, tworząc interaktywne murale.
Dzięki staraniom Urban Forms do Łodzi przyjechała także żona Maksiova, której artysta nie widział od początku wojny w Ukrainie. Tania jeszcze w lutym wyjechała do Berlina. W Łodzi podjęła się udekorowania ścian świetlicy i klatki schodowej w Domu Dziecka nr 1 przy ul. Aleksandrowskiej 123, gdzie schronienie znalazły dzieci ewakuowane z Socjalno-Psychologicznego Centrum Rehabilitacji Dzieci z Równego i innych ukraińskich sierocińców. Inspiracją dla projektu były rozmowy Tani z dziećmi przebywającymi w ośrodku.
Fundacja Urban Forms w ciągu kilkunastu lat działalności doprowadziła do powstania ponad 150 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi oraz innych miast w Polsce i za granicą. (PAP)
Fundacja Urban Forms w ciągu kilkunastu lat działalności doprowadziła do powstania ponad 150 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi oraz innych miast w Polsce i za granicą. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Dorota #3103921 29 lip 2022 10:42
Nie chcę ani Ciebie, ani twojego murala, ani twojej kultury. Ciekawe czy u siebie tak paskudzisz elewacje?
odpowiedz na ten komentarz