Kolejne postępy prac na stacji Olsztyn Główny

2022-07-25 09:42:13(ost. akt: 2022-07-25 13:45:37)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Prace na stacji Olsztyn Główny idą pełną parą. Zamontowano pierwsze nowe rozjazdy, a także rozpoczęto działania na peronie nr 3. Postępują również roboty przy tunelu dla pieszych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję w Olsztynie wartą ok. 400 mln zł ze współudziałem środków unijnych z POPW.
W ostatnim czasie na stacji Olsztyn Główny zamontowano pierwsze nowe rozjazdy i tory na odcinku pomiędzy Olsztynem Głównym i Olsztynem Zachodnim. Umożliwiło to powrót na początku lipca pociągów regionalnych na odcinek między Olsztynem Likusy i bezpośrednich połączeń do Gutkowa oraz Elbląga. Nowe elementy torów zwiększą możliwości prowadzenia ruchu i poprawią obsługę nowego przystanku Olsztyn Śródmieście.

Łącznie na stacji Olsztyn Główny jest już 3,6 km nowych torów i 12 rozjazdów. Montowane są słupy i bramki sieci trakcyjnej. Do tej pory położono półtora kilometra okablowania systemu sterowania ruchem kolejowym.

Przy stacji powstaje zupełnie nowe przejście podziemne, które połączy Zatorze z pl. Konstytucji 3 Maja i zapewni dostęp na wszystkie perony. Do tej pory wybudowano trzy segmenty konstrukcji i rozpoczęły się przygotowania do realizacji czwartego segmentu oraz dojścia do tunelu od ulicy Marii Zientary-Malewskiej. Obiekt wyposażony w windy i schody ruchome zapewni wygodny dostęp do pociągów także osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Prace prowadzone są również na peronach. Wykonawca ustawia kolejne ściany peronu nr 4. Nowe elementy tworzą już konstrukcję o długości ok. 200 metrów. Układane są pierwsze płyty nawierzchni. Platforma, która ułatwi wsiadanie do pociągów, planowana jest do udostępnienia podróżnym jesienią.

Na peronie nr 3. roboty rozpoczną się od demontażu starej części obiektu i zabezpieczenia zabytkowej wiaty, która zostanie odrestaurowana. Druga połowa peronu będzie dostępna dla podróżnych.

Przy tak szerokim zakresie prac na stacji Olsztyn Główny utrzymany jest rozkładowy ruch pociągów. Na budowie wykorzystywane jest kilkadziesiąt specjalistycznych maszyn, a w pracach uczestniczy około 130 pracowników wykonawcy.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ok. 400 mln zł ze współudziałem środków unijnych z POPW, zapewni podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe