Duży wzrost zakażeń koronawirusem w Niemczech

2022-07-24 10:45:21(ost. akt: 2022-07-24 11:02:26)
Młodzi Niemcy

Młodzi Niemcy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Niemieckie szpitale i Instytut im. Roberta Kocha informują o silnym wzroście liczby chorych na koronawirusa na oddziałach intensywnej terapii i większej liczbie zgonów na Covid-19. Jednocześnie kasa chorych KKH poinformowała, że w pierwszej połowie 2022 roku wzrost zakażeń wśród jej pracowników jest ponad trzykrotnie większy niż w całym ubiegłym roku.
Niemieckie szpitale i Instytut im. Roberta Kocha informują o silnym wzroście liczby chorych na koronawirusa na oddziałach intensywnej terapii i większej liczbie zgonów z powodu COVID-19.

Szpitale zgłaszają 1363 pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii, co jest najwyższym poziomem od końca kwietnia – informuje w czwartek telewizja ARD.

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) zarejestrował w ciągu jednego dnia 177 zgonów związanych z koronawirusem. Tydzień temu było ich 145, dzień wcześniej 136.

Dwie firmy oferujące ubezpieczenia zdrowotne również poinformowały o wysokich wskaźnikach zakażeń koronawirusem w tym roku. Kaufmaennische Krankenkasse (KKH) naliczyła w pierwszej połowie 2022 r. około 27 400 przypadków wśród swoich pracujących członków – prawie trzy i pół razy więcej niż w całym 2021 r. Nastąpił również szczyt infekcji dróg oddechowych.

Z danych kasy chorych Barmer wynika, że utrzymująca się do niedawna tendencja wzrostowa zakażeń koronawirusem ma również wyraźne odzwierciedlenie w zwolnieniach lekarskich. Ich liczba w ciągu zaledwie kilku tygodni wzrosła niemal dwukrotnie.

Jeśli przed jesienią rząd Niemiec nie podejmie decyzji o wprowadzeniu odpowiednich środków zaradczych w walce z koronawirusem, można będzie spodziewać się katastrofalnego rozwoju pandemii – przestrzegł minister zdrowia RFN Karl Lauterbach w trakcie wizyty w Waszyngtonie.

– Gdybyśmy weszli w jesień tak, jak funkcjonujemy teraz: bez środków ochronnych, bez masek, bez niczego, oznaczałoby to gwałtowne wzrosty liczby przypadków, a także przeciążenia na oddziałach intensywnej terapii – powiedział Lauterbach.

– To jasne, że potrzebujemy podjęcia środków. I nie podlega dyskusji, że musimy być przygotowani – poinformował minister w rozmowie z dpa, nie chcąc zdradzać szczegółów „poufnych negocjacji”, odbywanych m.in. z ministerstwem sprawiedliwości.

Jak przypomniał, obecnie obowiązujące przepisy dotyczące walki z pandemią COVID-19 wygasają 23 września. – Do tego czasu rząd zadecyduje o nowych przepisach – zapewnił Lauterbach.(PAP)