Centralne obchody Święta Policji. Prezydent Duda: Państwo silne to państwo bezpieczne i sprawiedliwe. Jesteście fundamentem bezpieczeństwa

2022-07-23 13:29:36(ost. akt: 2022-07-23 13:58:03)
Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Policji

Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Policji

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Wiktor

Fundamentem silnego państwa jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela; fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego są funkcjonariusze Policji i innych służb - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę w Katowicach.

Centralne obchody Święta Policji


W sobotę w Katowicach odbyły się Centralne Obchody święta Policji, z udziałem m.in. prezydent Andrzeja Dudy oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.


Prezydent podczas wystąpienia zwracał uwagę, że sobotnie uroczystości odbywają się w roku stulecia istnienie polskiej policji na Górnym Śląsku, której szeregi sformowali ci, którzy wcześniej ten region wywalczyli dla Polski - jak mówił - „krwawiąc się w powstaniach śląskich”.

Dla mnie ci wszyscy, którzy stanowią i tworzą polską Policję, wykonują zadanie, które zawsze rozumiałem jako jedno z najważniejszych dla trwałości bezpieczeństwa państwa i dla budowania tego, co ja nazywałem państwem silnym. Bo fundamentem państwa silnego jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela

— mówił prezydent.

Państwo jest rzeczywiście wtedy silne, kiedy jest bezpieczne i kiedy jest sprawiedliwe. Fundamentem bezpieczeństwa tego wewnętrznego są właśnie funkcjonariusze Policji i innych służb

— dodał.

Prezydent Duda złożył też wyrazy szacunku funkcjonariuszom Policji. Jak dodał, czas jest trudny i podkreślał, że funkcjonariusze w tym bardzo trudnym czasie zdają egzamin.

I to już niestety od kilu lat musicie go zdawać

— zaznaczył.

Pandemia, granica białoruska i pomoc rodzinom policjantów z UkrainyW tym kontekście prezydent podziękował funkcjonariuszom za służbę w czasie pandemii COVID-19, a także za „wyjątkowo ofiarną służbę na granicy, przede wszystkim granicy polsko-białoruskiej”. Wskazał na wzmożone akcje patrolowe i kontrole na granicy.

Zatrzymaliście ponad 6 tys. nielegalnych migrantów

— mówił.

Duda dziękował też funkcjonariuszom za to, że wyciągnęli pomocną dłoń do rodzin ukraińskich policjantów, którzy uciekali przed wojną na Ukrainie.


za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce