Kto naprawi iglicę ratuszowej wieży w Olsztynie?

2022-07-22 08:31:00(ost. akt: 2022-07-21 15:36:06)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Rozpoczęły się poszukiwania firmy, która zrealizuje prace przy uszkodzonej iglicy hełmu wieży Nowego Ratusza. Jako, że to zabytkowy obiekt, niezbędne było przygotowanie wcześniej specjalnego programu prac.
Do zniszczenia elementów ratuszowej wieży - iglicy oraz kuli wraz z wiatrową chorągiewką - doszło pod koniec lutego. Zdarzenie było efektem porywistego wiatru, a uszkodzone elementy niebezpiecznie zwisały ok. 60 metrów nad ziemią.
Sam ich demontaż był skomplikowany i wymagał specjalistycznej interwencji.

Dopiero po skutecznie wykonanym zadaniu przez grupę pracowników wysokościowych, można było zarówno ocenić poziom zniszczeń, jak i poszerzyć historyczną wiedzę na temat zabytkowego ratusza, dzięki kapsule czasu znalezionej w kuli datowanej na 1980 rok.

"Rusztowanie wokół kopuły wieży jest już gotowe. Na miejscu jest również blacha miedziana w ilości około 2 ton. Obliczono, że tyle jej będzie potrzeba na wymianę całego pokrycia blaszanej kopuły" - tak zaczyna się tekst w "Gazecie Olsztyńskiej" z 1980 roku, jaka znalazła się wśród innych artefaktów w otwartej właśnie kapsule czasu.

— To dla nas niezwykła chwila — mówił przed otwarciem kapsuły prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Wszyscy z niecierpliwością czekamy, by móc zajrzeć do środka. Takie wydarzenia zawsze zwiastują znalezienie interesujących śladów przeszłości.

W miedzianej tubie skryty był list datowany na 2 czerwca 1914 roku - czyli jeszcze sprzed zakończenia budowy wieży - podpisany m.in. przez Alberta Heinriciego, mistrza blacharskiego, który podczas budowy ratuszowej wieży odpowiadał za poszycie jej kopuły. Poza tym znalazły się tam bardziej współczesne artefakty - monety z czasu remontu wieży z 1980 roku, blaszka z imionami i nazwiskami inspektora oraz inwestora tamtych prac oraz egzemplarz "Gazety Olsztyńskiej" z 1 września 1980 roku, w którym opisany był m.in. wówczas realizowany remont wieży.

Obecnie przyszedł czas na naprawę iglicy ratuszowej. Prace, których wykonawca zostanie wyłoniony w toczącym się właśnie postępowaniu, zostały opisane w specjalnym opracowaniu. Poza szczegółowym opisem elementów składających się na zwieńczenie wieży, ich wykonania, możemy dowiedzieć się, co pierwotnie mogło przyczynić się do uszkodzenia iglicy.

To przede wszystkim brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co - w środowisku wilgotnym - miało wpływ na ich korodowanie. Poza tym miedziana kula została uszczelniona od spodu, co również miało wpływ na postępującą korozję mocowania. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych.

Błędy w pierwotnych rozwiązaniach konstrukcyjnych mają zostać skorygowane podczas zaplanowanych prac. Poza tym po zaplanowanych pracach konserwatorskich miedzianej kuli zostanie w niej umieszczona uzupełniona kapsuła czasu.

O tym, kto może wykonać zaplanowaną renowację dowiemy się po 2 sierpnia. Prace mają potrwać cztery miesiące.