"Mamo, ja nie chcę wojny!" - wojna oczami dzieci w Archiwum Państwowym w Olsztynie

2022-07-28 07:11:00(ost. akt: 2022-07-28 14:53:23)

Autor zdjęcia: Archiwum Państwowe

„Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-45 Polska / 2022 Ukraina” to wystawa, która ukazuje związane z wojną emocje dzieci przelane na papier w formie rysunków. "Poruszający jest fakt, że przesłanie, które bije z tych prac ma charakter uniwersalny".
Od 19 lipca 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Olsztynie przy ul. Partyzantów w holu głównym udostępniona została wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-45 Polska/2022 Ukraina”. Wystawa jest jednym z elementów projektu realizowanego przez Archiwum Akt Nowych oraz badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

Na wystawie obejrzeć można historyczne rysunki polskich dzieci z 1946 r., będące zapisem ich przeżyć z czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, a także współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom, i see war - Мамо, я бачу війну.

Projekt skupia się na ukazaniu okrucieństwa wojny z perspektywy dziecka, jego przeżyć, emocji, podejmowanych prób zrozumienia zła i okrucieństwa.

— Głównym zamierzeniem twórców było ukazanie, że świat dziecko i świat wojny są to światy skrajnie odmienne, które nigdy nie powinny się ze sobą stykać i przeplatać. Duży akcent postawiono na ukazanie i próbę spojrzenia na okrucieństwa wojny z perspektywy dziecka, czyli najsłabszych ofiar tego konfliktu, które najbardziej cierpią przez swoje uzależnienie od dorosłych jak i od tego jakimi świat rządzi się prawami — mówi Marta Zbrzeźniak z olsztyńskiego archiwum.I dodaje — Poruszający jest fakt, że przesłanie, które bije z tych prac ma charakter uniwersalny. Refleksje, odczucia, emocje tych dzieci w sposób dosadny ukazują ich doświadczenia, które mimo różnicy pokoleń nie zmieniło się. Doświadczenie wojenne to ta sama trauma i ten sam ból.

Wystawa jest projektem archiwalnym, w którym uczestniczy cała sieć Archiwów Państwowych. Dzięki temu projekt ma charakter ogólnopolski i zostanie zaprezentowany w wielu miastach na

Wystawa jest dostępna do końca września dla zwiedzających w godzinach pracy AP Olsztyn - poniedziałek-piątek 7.30-15.30.

Fot. Archiwum Państwowe

Fot. Archiwum Państwowe


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3103845 28 lip 2022 09:03

    Psychologowie twierdzą że te same emocje, które dzieci przeżywają w związku z wojną, a nawet ze śmiercią bliskiej osoby, przeżywają również po rozstaniu rodziców (rozwód), a przede wszystkim w sytuacji izolacji od jednego z rodziców czyli bardzo częsty przypadek stosowania PRZEMOCY ALIENACJI RODZICIELSKIEJ przez matki.

    odpowiedz na ten komentarz