Kąpieliska nad jeziorem Ukiel są zamknięte...a ludzie i tak się kąpią. Rozmawiamy z wojewódzkim inspektorem sanitarnym o zagrożeniu ukrytym w wodzie

2022-07-21 13:01:08(ost. akt: 2022-07-21 18:25:14)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nad jeziorem Ukiel nie pokąpiemy się podczas najbliższych upalnych dni. Masowy zakwit sinic spowodował zamknięcie kąpielisk na plaży miejskiej. Kiedy znów będziemy mogli skorzystać z atrakcji wodnych w Olsztynie?
W środę (20 lipca) Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie wydał komunikat informujący, że z powodu wykwitu sinic oba kąpieliska i wodny plac zabaw w są zamknięte do odwołania.

— Masowy zakwit sinic spowodował zamknięcie kąpielisk na jeziorze Ukiel. Sygnały o tym, że w wodzie coś się dzieje dostaliśmy od ratowników. Nasi pracownicy pobrali próbkę wody i dokonali oceny. Okazało się, że woda nie nadaje się do kąpieli — informuje Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Na kąpieliskach wywieszono czerwoną flagę. Obecnie obowiązuje tam bezwzględny zakaz kąpieli. Nie wolno wchodzić do wody, ponieważ kontakt z sinicami to zagrożenie zdrowia.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Sinice zawierają toksyny, które działają drażniąco na skórę, mogą powodować schorzenia związane z układem pokarmowym lub zaburzenia neurologiczne. W związku z powyższym kąpieliska będą zamknięte. Dopóki zakwit będzie trwał, nie można w tych miejscach się kąpać. Poprzednie lata mieliśmy spokojne i rzadko zdarzały się takie sytuacje, ale teraz przy wysokich temperaturach i wysokiej eutrofizacji jezior pojawił się niechciany efekt — mówi dyrektor.

Nadal czynne jest natomiast kąpielisko na Skandzie. Jak wygląda stan wód w pozostałych jeziorach?

— Nie mamy żadnych sygnałów, że na innych jeziorach coś się dzieje. Jednak przy wysokiej temperaturze, takie zmiany mogą się pojawić z godziny na godzinę. Monitorujemy sytuację, oczekując na sygnały. Polecam zawsze tzw. serwis kąpieliskowy, który jest na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, znajdziemy tam niemalże każde jezioro i jego ocenę stanu w danej chwili.

Na co zwrócić uwagę wchodząc do wody?

— Kiedy przyjeżdżamy nad jezioro i widzimy, że kolor wody się zmienił - najczęściej jest to barwa głębokiej zieleni, bądź pojawia się piana - zdecydowanie w tym miejscu nie należy się kąpać. Kiedy sinice się rozpadają i uwalniają toksyny, które są szczególnie niebezpieczne zmienia się też zapach w powietrzu - jest to zapach zgnilizny. W żadnym z tych przypadków nie wolno w takiej wodzie się kąpać ani używać, nawet po przegotowaniu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Kiedy znów wróci na plaże nad Ukielem?

— Sytuacja jest przejściowa, przez najbliższe kilka dni w jeziorze Ukiel nie polecałbym kąpieli. Ciężko określić jednoznacznie kiedy znów będzie można skorzystać z kąpielisk. Zależy to od warunków atmosferycznych - w momencie kiedy pojawi się wiatr i jezioro zacznie bardziej falować, ilość tlenu będzie większa. Podobnie - jeśli spadnie deszczu, lub obniży się temperatura powietrza, będą to czynniki sprzyjające, aby zakwit sinic szybko minął — informuje Dzisko. —Trudno wyrokować, załamanie pogody prognozowane jest na weekend, a więc być może od nowego tygodnia sytuacja ulegnie już zmianie.

Z Januszem Dzisko rozmawiała Anna Głazek.

Nasz fotoreporter Zbigniew Woźniak uchwycił w swoim obiektywie plażowiczów na ul. Bałtyckiej, którzy w najlepsze korzystają a dobroci jeziora Ukiel.

Przypominamy, to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, które może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Fot. Zbigniew Woźniak


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3103471 23 lip 2022 09:06

    "Polecam zawsze tzw. serwis kąpieliskowy, który jest na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, znajdziemy tam niemalże każde jezioro i jego ocenę stanu w danej chwili." To jest kłamstwo w żywe oczy. Na tym serwisie są tylko DWA jeziora w Olsztynie i w promieniu 30 km od miasta. Gdzie Kortowskie, Żbik, Wulpińskie, Elganowo itd?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. zasx #3103382 21 lip 2022 19:07

    Tłuki jedne, zajrzyjcie sobie na "serwis kąpieliskowy", który sami polecacie, ta część Ukielu nie jest tam zaznaczona, nie ma w tej części oficjalnego zakazu i nie każdy czyta GO, żeby wiedzieć, że gdziekolwiek jest zakaz i sinice. Może "władze" powinny się zająć informowaniem, a nie piętnujecie nieświadomych mieszkańców!

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz