Drzewostan w Olsztynie ma się dobrze. Liczba drzew na terenie miasta stale rośnie

2022-07-22 07:10:00(ost. akt: 2022-07-21 15:41:16)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Tak powiadają. A w Olsztynie drew rąbie się wyjątkowo dużo. Od początku 2022 pod topór poszło aż 90 drzew znajdujących się na terenie miasta.
Olsztyn się rozwija. Tego faktu nie można podważyć, wystarczy tylko spojrzeć na ilość inwestycji realizowanych przez miasto. Niestety na tym, z czego będzie korzystać jeszcze wiele pokoleń Olsztynianek i Olsztynian cierpi miejski drzewostan.

— Od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku ZDZiT usunął 90 szt. drzew zgodnie z decyzjami zezwalającymi uzyskanymi od Marszałka Województwa oraz od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków — informuje nas Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu — Przypominam, że dane te dotyczą wyłącznie ZDZiT i nie odzwierciedlają łącznej liczby drzew, które z różnych powodów wymagają usunięcia.

Nie tylko inwestycje


Drzewa mają to do siebie, że po osiągnięciu pewnego wieku mogą stanowić zagrożenie dla przechodzących koło nich ludzi. Sytuacja robi się dużo bardziej niebezpieczna, gdy rosną one w parkach, gdzie dziennie przechodzą setki mieszkańców. Przykładowo, w 2022 roku w Parku Centralnym trzeba było usunąć 19 drzew, Park Podzamcze uszczuplił się o 11 sztuk a drzewostan parku Jakubowo zmniejszył się o ok. 100 drzew.

— Decyzja o usunięciu jakiekolwiek drzewa nie jest łatwa, ale w przypadku drzew obumarłych, zamierających, których stan uniemożliwia przeprowadzenie skutecznego leczenia, a które podczas większych podmuchów wiatru mogą się przewrócić lub pęknąć wyrządzając szkody, to konieczność — informuje Michał Koronowski.

Miasto nasadza nowe drzewa


Ratusz wyda prawie 6 mln zł na nasadzenia w mieście. Zostanie zasadzonych prawie 2 tys. drzew, 1,5 tys. krzewów, 6,5 tys. bylin i 33 tys. kwiatów. Wykonawcą będzie lokalna firma Abies-Ogrody, która ma 18 miesięcy na realizację zlecenia.

Oprócz tego swoją "cegiełkę" musi dołożyć również wykonawca nowej linii tramwajowej, który zobowiązał się do posadzenia 800 sadzonek. W związku z koniecznymi do powstania nowej nitki tramwajów wycinkami, konieczne będzie również zagospodarowania nowego pasa zieleni. To właśnie zadanie wykonawcy, który po zakończeniu prac jest zobowiązany do posadzenia nowych drzewek.

ZDZiT też nie próżnuje. Drogowcy mają zaplanowane nasadzie 88 drzew w 2022 roku.

— W br. nasadzenia planowane są jesienią i będzie to około 88 drzew. Niewykluczone, że liczba ta się zwiększy — informuje nas Michał Koronowski.

Pozytywne sygnały odnośnie nowych nasadzeń docierają do nas ze strony prywatnych przedsiębiorstw. Dla przykładu, kilka miesięcy temu Galeria Warmińska posadziła 26 nowych sadzonek.

— To już nie pierwszy raz, kiedy jasno pokazujemy, że stawiamy na ekologię — tłumaczy nam Natalia Tur z Galerii Warmińskiej — W trakcie pandemii organizowaliśmy akcje mające na celu zmniejszenie zużycia plastiku i stawialiśmy na segregację śmieci zarówno u klientów jak i pracowników firmy. Zainwestowaliśmy w budki lęgowe dla ptaków i karmniki a niedługo będziemy mieć własną pasiekę — wyjaśnia Tur.

I dodaje: Myślimy również o kolejnych nasadzeniach drzew, jednak jak można łatwo zauważyć, mamy ograniczone możliwości odnośnie wolnego miejsca. Jeśli będzie taka możliwość, to oczywiście bardzo poważnie się nad nią zastanowimy.

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3103417 22 lip 2022 09:17

    Stan drzew widać w zimę - zaatakowanych okazów jemiołą trudno zliczyć. Potem pojawia się Bezpieczeństwo - słowo klucz do ścięcia każdego drzewa, o które się nie zadbało na czas. Standardów gospodarowania zielenią Olsztyn, pomimo przeprowadzonych konsultacji rok temu, nadal nie wprowadził. Tnie się na potęgę, używając drugiego magicznego zwrotu - nasadzenia kompensacyjne. Statystycznie się wszystko zgadza, ale małe, młode drzewa mają ciężkie życie i często nie dają rady. Zresztą, te młode drzewka też się często wycina.

    odpowiedz na ten komentarz