Mazurski kompost z odpadów biodegradowalnych

2022-07-21 08:03:53(ost. akt: 2022-07-26 09:26:14)

Autor zdjęcia: ZUOK Spytkowo

ZUOK Spytkowo otrzymał certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obiegu kompostu wyprodukowanego z odpadów BIO zebranych selektywnie, które trafiają nieruchomości.
Skoszona trawa, zgrabione liście, przycięte gałęzie, chwasty czy warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego służą do stworzenia kompostu, doskonale nadającego się do stosowania do wszelkiego rodzaju upraw. Nawóz z odpadów zielonych produkowany jest w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Zakład uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi dopuszczającą do obrotu organiczny kompost. Spełnia on wszystkie wymogi jakościowe jak i przewidziane prawem normy. Organiczny kompost może być stosowany w uprawach polowych roślin rolniczych, uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych, balkonowych i tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych.

Fot. ZUOK Spytkowo

- Jesienią planujemy, aby każdy mieszkaniec 12 Gmin MZM-GO oddający odpady BIO do PSZOK mógł bezpłatnie wziąć trochę kompostu do przydomowego ogródka. Jednak aby tak się stało, musimy wszyscy pamiętać, że do pojemników na odpady BIO wrzucamy tylko odpady BIO - bez reklamówek foliowych. Z reklamówek nie zrobimy kompostu, tylko go nimi zanieczyścimy.
Nikt nie będzie chciał wziąć kompostu z porozrywanymi workami czy reklamówkami – przypominają pracownicy ZUOK. - Wiec pamiętajmy, aby uzyskać kompost bez zanieczyszczeń, bioodpady do pojemnika należy wrzucać luzem lub w torebkach papierowych. Każda tona wyprodukowanego kompostu, to tona mniej odpadów składowanych na składowisku i tona więcej odpadów poddanych recyklingowi.

Odpady BIO - nawet nieprawidłowo segregowane - są zawsze kompostowane, ale nie wszystkie będą nadawały się do wytworzenia kompostu, który można wprowadzić do obrotu zgodnie z ustawą o nawozach. Kompost niespełniający wymagań z ustawy będzie składowany na składowisku jako odpad lub jeśli będzie taka okazja zostanie wykorzystany do rekultywacji składowisk.
ona