Kolejna fala upałów nad Olsztynem, nie zapominajmy o naszych zwierzętach

2022-07-21 07:10:00(ost. akt: 2022-07-20 15:48:10)

Autor zdjęcia: Pixabay

Przed nami kolejne gorące, letnie dni. Pogoda sięgnie nawet 33 st. Celsjusza. Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Co możemy zrobić, aby pomóc im przetrwać upalny czas?
Wszystkie stałocieplne zwierzęta powinny być traktowane podobnie. Nie ma znaczenia, czy jest to pies, czy kot. Podstawową sprawą jest zapewnienie im stałego dostępu do świeżej, chłodnej wody oraz schronienia w zacienionym miejscu.

Zwierzę, które przebywa na zewnątrz, powinno mieć stworzone odpowiednie do tego warunki. Psy instynktownie wiedzą jakie miejsce wybrać, aby skutecznie się schłodzić. Szukają cienia, kopią dziury w zimnej ziemi, kładą się na kafelkach lub posadzce z kamienia. Tak naprawdę naszą jedyną rolą jest im w tym nie przeszkadzać lub stworzyć taką możliwość.

Pupil musi mieć stały dostęp do zimnej wody, zdatnej do picia, którą należy co jakiś czas wymieniać. Zapewnienie psu stałego dostępu do nawadniania wydaje się oczywiste, jednak nie zawsze takie jest. Należy także zwrócić uwagę na ilość cieczy pozostawionej na czas naszej nieobecności.

Podobnie jak ludzie, zwierzaki zazwyczaj nie wykazują wielkich chęci do intensywnego ruchu w czasie upałów. Każdy wysiłek fizyczny jest związany z podwyższenie temperatury ciała – tym większe im bardziej obciążająca i długotrwała jest aktywność. W czasie upałów najlepiej zrezygnować z długich spacerów z psem lub zarezerwować na nie czas wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Pomiędzy godziną 9:00, a 19:00 psu w zupełności wystarczą krótkie spacery i mało intensywne zabawy.

Bardzo często ludzie zabierają swoje czworonożne pociechy na zakupy, zapominając o tym , że nie można zostawiać zwierzęcia w samochodzie. To podstawowa zasada, która niestety często jest ignorowana. Zamknięte auto stojące na słońcu w ciągu kilku minut potrafi nagrzać się jak piekarnik.

W ustawie o ochronie zwierząt wskazano, że pies na uwięzi nie może być dłużej niż 12 godzin na dobę, a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Nie ma wątpliwości jednak, że najlepiej zrezygnować z tego rozwiązania. Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego psa przed upałami oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za to kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).