MPEC podnosi opłaty za ciepło o ponad 20 proc. Mieszkańcy Olsztyna będą musieli złapać się za kieszeń

2022-07-18 10:08:49(ost. akt: 2022-07-18 15:51:11)
Ceny ciepła w Olsztynie drastycznie wzrosną

Ceny ciepła w Olsztynie drastycznie wzrosną

Autor zdjęcia: Archiwum Spółki MPEC

To o czym od dawna rozmawiano stało się faktem. Po ogromnym wzroście cen węgla Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie od 1 sierpnia 2022 roku podnosi opłaty za dostawę ciepła o ponad 20 proc. To kolejny cios dla mieszkańców stolicy Warmii.
Po nałożeniu embargo na dostawy węgla z Rosji ceny za ten surowiec na unijnym rynku zaczęły rosnąć w niespotykanym tempie. W czerwcu 2022 roku średnia cena węgla na giełdzie wg indeksu cen ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) wyniosła ponad 330 dolarów za tonę, podczas gdy w czerwcu 2021 roku było to ok. 50 dolarów za tonę. Nie było innej możliwości, niż ogłoszenie przez MPEC kolejnej podwyżki. Poniżej prezentujemy wykres cen, w jakich spółka kupowała węgiel.

Fot. MPEC

Gwałtownie rosną również ceny uprawnień do emisji CO2.Obecnie koszt jednej tony emisji to ok.84 euro. Dla porównania –w czerwcu 2021 roku stawki oscylowały w granicach 52 euro, a w czerwcu 2020 roku –w granicach 23 euro.

[mediabox=n]877441[mediabox]

— W tej sytuacji nie było możliwe dalsze utrzymanie obecnej ceny ciepła bez zagrożenia stabilności Spółki, a tym samym bezpieczeństwa dostaw ciepła — zwraca uwagę biuro prasowe MPEC Olsztyn — Wprowadzenie nowych cen i stawek opłat zawartych w zmianie taryfy dla ciepła przez MPEC skutkuje wzrostem średniorocznych opłat za ciepło i usługi przesyłowe o ok. 20,425%.

Szanowni Państwo,

Spółka MPEC od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby w miarę możliwości obniżać i optymalizować koszty prowadzonej działalności, w tym koszty środowiskowe. Szczególnym tego wyrazem jest realizowany obecnie proces głębokiej transformacji w obszarze wytwarzania ciepła, w którym udział wykorzystania węgla jako najbardziej emisyjnego paliwa zostanie już w 2023 roku zredukowany z 99% do niespełna 40%.Liczymy na zrozumienie sytuacji i ponownie podkreślamy, iż celem naszego przedsiębiorstwa jest zapewnienie stabilnych, nieprzerwanych dostaw ciepła dla naszych klientów.— możemy przeczytać w komunikacie.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3103059 | 80.48.*.* 18 lip 2022 14:54

    21 maja 2022 MPEC podnosi ceny o 26%, od 1.08.22 o 20%. Zaczyna się wojna na Ukrainie. Opozycje drze japy (najgłośniej lewica i PSL), że PiS sprowadza węgiel z Rosji kosztem rodzimej produkcji. PIS mówi, że to nie oni, bo to prywatny import. Opozycja się drze, że władza futruje Rosjan "krwawym węglem". Władza wychodzi przed szereg i wprowadza embargo na węgiel jako pierwsza w Europie. Węgla brakuje, ceny rosną, opozycja się drze, że nie ma węgla! Rodzime wydobycie nie pokrywa zapotrzebowania , bo od lat kopalnie są wygaszane, zasypywane i zatapiane zgodnie z dyrektywą UE. UE ogłasza powrót do węgla bo obawia się zimowych zamieszek w Europie. Polska nie ma jak wrócić bo powygaszała kopalnie, więc importuje drogi węgiel. Tak więc widzimy do czego doprowadzają przedwczesne sankcje i unijna utopia klimatyczna. Niedawno NASA opublikowała zamilczany w UE raport, że zmiany klimatyczne na Ziemi spowodowane są zmianami w orbicie okołosłonecznej Ziemi. Co powinien zrobić rozsądny rząd zanim wprowadzi antyrosyjskie embargo? Robić to samo co UE a przedtem zabezpieczyć dostawy surowców energetycznych. Nie robić z siebie durnia, że jesteśmy na pierwszym miejscu w sprawie antyrosyjskich sankcji. Rosja ma już zupełnie inne rynki zbytu i te sankcje delikatnie mówiąc olewa. Rubel jest najsilniejszy od wielu lat a złotówka słabnie. Obywatele ponoszą coraz większe ofiary na rzecz niekompetentnego państwa. Jak UE nie zlikwiduje ETS to najgorsze przed nami. Wypłukiwanie złota z powietrza przy pomocy handlu emisjami CO2 to bajeczny interes.Zabawne jest, że cały świat w sprawie klimatu ma to gdzieś. Tak że, przetrwają najbogatsi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3103051 18 lip 2022 11:20

    A górnicy podwyżki ... Szanowni Państwo wy nie wywalczyliście kasy od rządu ... wy zarąbaliście kasę innym podatnikom, tym co nie mają związków zawodowych, tym co pracują w prywatnych fimach i mogą sobie skoczyć. Dziękujemy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (59) odpowiedz na ten komentarz