Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki coraz bliżej

2022-07-14 12:49:43(ost. akt: 2022-07-14 14:41:48)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Janusz Pająk

To już 20. raz Olsztyn, na trzy wrześniowe dni, stanie się naukowym i artystycznym centrum świata! Wszystko za sprawą Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki — i tym razem Uniwersytet Warmińsko-Mazurski obiecuje moc atrakcji!
Trudno dzisiaj wyobrazić sobie popularyzację nauki w regionie bez corocznie organizowanych już od 20 lat Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Festiwal na trwałe wpisał się w pejzaż Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: stał się ważnym wydarzeniem gromadzącym liczne rzesze uczestników — ok. 25 tys. osób podczas każdego wydania. Jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 21-23 września 2022 r. W tym roku kategoriami tematycznymi wydarzenia będą:

Tajemnice Przyrody
Zdrowe Życie
Świat Technologii
Bez Granic
Sztuka w nas


fot. Janusz Pająk


20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki będą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Propozycje zajęć festiwalowych odbywających się na terenie uczelni oraz w instytucjach partnerskich były zbierane do 30 czerwca br.

Cel!
Przypomnijmy: Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki i sztuki. Organizatorem jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, ale do współpracy włączają się także inne uczelnie, placówki naukowe oraz instytucje kultury, nie tylko z Olsztyna, ale również z regionu. Co roku w ramach Festiwalu odbywają się wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, wystawy i konkursy. Uczestnicy mają możliwość poznania wielu miejsc, na co dzień niedostępnych, co stanowi niewątpliwie dużą atrakcją.


fot. Janusz Pająk


— Jak wiele było zgłoszeń? Czy już dziś można zdradzić, czego dotyczyły, czym zaskoczyły organizatorów — i czego możemy się spodziewać?

— Program tegorocznej edycja zwiera ok. 400 różnego rodzaju aktywności — mówią organizatorzy 20. ODNiS. — Na tym etapie prac jesteśmy w trakcie weryfikacji zgłoszeń. Co do programu — nie chcemy wszystkiego zdradzać, ale możemy uchylić rąbka tajemnicy. Będzie coś dla pasjonatów zagadek: „Młodzi detektywi w laboratorium na tropie zagadek chemicznych”, dla łasuchów — „Świat słodkości w żywności”, dla miłośników przyrody — „Las w szkatułce”, oraz coś dla tych, którzy stawiają na własny rozwój — „Twój mózg to Twoja firma, czyli co zrobić, aby wszystko dobrze funkcjonowało i firma przynosiła zysk?”.


fot. Janusz Pająk


Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to prawdziwy Festiwal Nauki, który powstał z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także poczucia misji popularyzacji nauki i sztuki przez UWM. Festiwal przez lata był miejscem bezpośrednich spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do nauki i sztuki, czy choćby ciekawości, kierowali swoje kroki w stronę naukowej sceny przygotowanej w siedzibach organizatorów.


fot. Janusz Pająk


Dla wszystkich
Wydarzenie skierowane jest do osób ze wszystkich grup wiekowych: zarówno młodsi, jak i starsi mogą się w tych dniach przekonać, jak wielkie możliwości płyną z badań naukowych. To też dni przybliżania, urealniania i motywowania do działania — to właśnie takie wydarzenia, jak Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki wytyczają drogę do stałego podnoszenia poziomu wiedzy i uświadamiają nam, że naprawdę w każdym wieku mamy wiele możliwości rozwoju.

— Czym 20. edycja różni się od tych pierwszych?
— W odróżnieniu od lat poprzednich, w tym roku rozpoczniemy Festiwal wyjściem nauki i sztuki do miasta. 10 września spotkamy się w Galerii Warmińskiej. W tym dniu będzie można zapoznać się z tym, co czeka nas podczas trwania trzydniowego Festiwalu. Będą koncerty młodych wykonawców, pokazy naukowe, konkursy i przede wszystkim dobra zabawa — zapowiadają organizatorzy.


fot. Janusz Pająk


— Dlaczego to taka ważna impreza? Czemu warto wziąć w niej udział?
— Aby w dzisiejszych czasach popularyzować naukę, trzeba się bardzo starać i konkurować z mediami społecznościowymi — mówią organizatorzy. — Mamy jednak taką przewagę, że jesteśmy żywymi ludźmi, z którymi można bezpośrednio porozmawiać, a to jest w dzisiejszych czasach bardzo cenne. Niezależnie od wieku i doświadczenia w trakcie trwania festiwalowych dni każdy, kto zdecyduje się poświęcić swój czas na odkrywanie piękna dziedzin nauki i sztuki, będzie mógł nie tylko posłuchać, zobaczyć, ale przede wszystkim doświadczać obcowania z nauką i sztuką na najwyższym poziomie. To, co czyni to doświadczenie najbardziej wartościowym, to możliwość spotkania z drugim człowiekiem, który dzieli się swoją pasją i czasem, aby inni mogli zajrzeć w głąb świata nauki i sztuki. Takie wydarzenie pokazuje również, jak dużo do zaoferowania w kwestii promocyjnej, naukowej i artystycznej ma nie tylko główny organizator, czyli Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, ale także inne instytucje naszego regionu.


fot. Janusz Pająk

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak wejściówki na poszczególne wykłady lub warsztaty należy nabyć drogą elektroniczną. Zapisy na wykłady i warsztaty ruszą 12 września. Wówczas zainteresowani będą mogli zapoznać się z całym programem Festiwalu. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej Dni Nauki i Sztuki UWM oraz na Facebooku.
mmb