Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: na kota nie trzeba zezwolenia

2022-07-14 10:33:57(ost. akt: 2022-07-14 10:40:40)
Posiadanie kota może być nielegalne?

Posiadanie kota może być nielegalne?

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zakwalifikowanie przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk kota do inwazyjnych gatunków obcych nie są związane z kwestiami obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej przepisów prawa.
— Kot domowy w świetle przepisów prawa nie jest inwazyjnym gatunkiem obcym — informuje
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. — Kot domowy nie występuje na liście krajowej, ani unijnej z wykazem inwazyjnych gatunków obcych (IGO), nie jest więc inwazyjnym gatunkiem obcym stwarzającym zagrożenie dla Polski lub Unii Europejskiej. Kot domowy nie jest objęty zakazami, jakie obowiązują w stosunku do IGO z wymienionych list — czytamy na stronie GDOŚ.
— Właściciele kotów domowych nie są zobowiązani do podejmowania działań wskazanych w ustawie o gatunkach obcych – m.in. nie muszą uzyskiwać zezwoleń na ich przetrzymywanie. Kot domowy może też być legalnie, bez stosownych zezwoleń, sprzedawany i kupowany — informuje GDOŚ
Zatem zakwalifikowanie przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk kota do inwazyjnych gatunków obcych nie są związane z kwestiami obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej przepisów prawa.
— Należy przy tym zwrócić uwagę, że kot domowy może stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt dziko żyjących w środowisku przyrodniczym – zwłaszcza dla ptaków – dlatego nie powinien być wypuszczany przez właścicieli na zewnątrz bez odpowiedniego nadzoru — czytamy na stronie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Przepraszamy za brak precyzji w tekście w dzisiejszej GO na ten temat.
red.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GregOlsztyn #3102933 14 lip 2022 15:09

    Najbardziej niszczycielskim gatunkiem na tej planecie jest człowiek. Na szczęście mądra natura nie próżnuje i trzeba mieć nadzieję, że kolejne pandemie będą dużo bardziej śmiertelne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. magda #3102926 14 lip 2022 13:55

    Przetrzepcie właścicielów psów, nóż się otwiera jak się mija świeżą, parująca kupę obok wejścia do klatki. Dodatkowo zgiełk na cały blok. Moi znajomi mają hodowlę za płotem, ponad 10 psów, smród i bród, a przede wszystkim hałas - psy szczekają na wszystko co się ruszy za płotem. Kot stanowi zagrożenie dla dziko żyjących zwierząt, pies stanowi realne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz