Miały być przystanki autobusowe, są postoje dla taksówek. Czy w Gutkowie na ul. Żurawiej i Kresowej doczekają się autobusów?

2022-07-14 18:31:00(ost. akt: 2022-07-14 18:46:50)
Zatoczka parkingowa na ul. Kresowej

Zatoczka parkingowa na ul. Kresowej

Autor zdjęcia: Lidia Wieczorek

Na ulicach Żurawiej i Kresowej w Gutkowie położono asfalt, zrobiono chodniki, miejsca parkingowe i zatoczki autobusowe. Mimo przygotowanej infrastruktury nie poprowadzono tam linii autobusowej. Dlaczego? Rzecznik ZDZiT-u: "budowa dodatkowych zatok nie była jednoznaczna z deklaracją uruchomienia funkcjonowania transportu zbiorowego". Czy mieszkańcy doczekają się tam autobusów?
Przebudowa ulic w Gutkowie ucieszyła mieszkańców osiedla, jednak nie do końca spełniła ich oczekiwania. Infrastruktura drogowa jednoznacznie sugeruje poprowadzenie dodatkowej linii autobusowej na ulicy Żurawiej i Kresowej. Jednak tego do tej pory nie zrobiono. Zamiast autobusów są przystanki widmo.

W tej sprawie napisał do nas nasz Czytelnik, który podkreślił, że w tych rejonach Gutkowa mieszka wiele dzieci w wieku szkolnym, które do najbliższego przystanku na ul. Bałtyckiej muszą przejść 2 kilometry.

Zatoczka parkingowa na ul. Kresowej
Fot. Lidia Wieczorek
Zatoczka parkingowa na ul. Kresowej
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem ZDZiT-u Michałem Koronowskim, który stwierdził, że budowa dodatkowych zatok zrealizowana w ramach przebudowy ul. Żurawiej nie była jednoznaczna z deklaracją uruchomienia funkcjonowania transportu zbiorowego, a podczas projektów przebudowy część mieszkańców nie chciała poprowadzenia tamtędy linii autobusowej.
— Na etapie projektowania przebudowy ul. Żurawiej planowane do wybudowania zatoki były przedmiotem wielu dyskusji z mieszkańcami, z których część nie godziła się na przystanki oraz miejsca do zawracania autobusów w pobliżu swoich nieruchomości — stwierdził Koronowski.

Zamiast przystanków autobusowych postój dla taksówek


Choć mieszkańcy nie wyrazili zgody na autobusy, to miejsca na przystanki i tak powstały. Tylko jaką mają pełnić funkcję? Rzecznik odpowiedział:
— Ostatecznie ustalono, że po zrealizowaniu inwestycji, zatoki mogą również pełnić funkcje postoju dla taksówek lub miejsc parkingowych dla pojazdów indywidualnych.

Dodatkowe miejsca parkingowe często są na wagę złota, jednak nie rozwiązują one problemu komunikacyjnego. Teraz, jak stwierdził rzecznik, ZDZiT podziela opinię dotyczącą zasadności objęcia obsługą komunikacyjną ul. Żurawiej.

I dodał: — W związku z tym podjęte zostały kroki niezbędne do ewentualnego uruchomienia w przyszłości nowej linii na Osiedlu Gutkowo, takie jak sprawdzenie możliwości przejazdu autobusu po nowej trasie, przygotowanie wstępnego rozkładu jazdy, oszacowanie kosztu funkcjonowania linii czy konsultacje z Radą Osiedla Gutkowo — stwierdził Michał Koronowski. — Na tę chwilę linia autobusowa obsługująca ul. Żurawią i Kresową nie została uruchomiona ze względu na ograniczony budżet na realizację kursów w ramach publicznego transportu zbiorowego oraz rosnące koszty funkcjonowania transportu zbiorowego.

Zatoczka parkingowa na ul. Kresowej
Fot. Lidia Wieczorek
Zatoczka parkingowa na ul. Kresowej

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3102949 14 lip 2022 19:17

    Tam nie będzie autobusów bo w 3 etapie rozbudowy puszczą tamtędy tramwaje.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz