Bank Żywności w Olsztynie przekazał mieszkańcom Warmii i Mazur 1064 tony produktów

2022-07-12 08:33:00(ost. akt: 2022-07-12 08:34:44)

Autor zdjęcia: Bank Żywności

Mimo trwającej wojny w Ukrainie i pomocy, której bank udziela sąsiadom zza wschodniej granicy, olsztyńska organizacja przekazała potrzebującym z Warmii i Mazur 1064 ton żywności.
24 luty 2022 roku zmienił Europę, a z Polski uczynił jedno z największych ogniw pomocowych dla Ukraińców poszkodowanych w wojnie.

Ten dzień zmienił także działalność Banku Żywności w Olsztynie, który z godziny na godzinę musiał dostosować się do nowych realiów. Organizacja stała się głównym magazynem darów dla miasta i województwa. Przez siedem dni w tygodniu organizowano pomoc, nie tylko żywnościową. Z czasem Bank został także tymczasowym domem dla kilkudziesięciu Ukraińców, którzy korzystają z pokoi hostelowych Kuźni Społecznej.

— Mimo zaskakujących realiów, w których musieliśmy się odnaleźć, nie zapomnieliśmy o swojej misji, która koncentruje się wokół pomocy żywnościowej na rzecz potrzebujących, a także ratowaniu żywności przed zmarnowaniem — mówi Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu dystrybucji Banku Żywności w Olsztynie.

O skali działania Banku najlepiej mówią liczby. W pierwszym półroczu 2022 roku uratowano przed zmarnowaniem 263 tony żywności, która bez interwencji trafiłaby do śmieci, a udało przekazać się ją potrzebującym.

W sumie z magazynów Banku Żywności do mieszkańców Warmii i Mazur trafiło 1064 tony żywności, wśród której znalazły się produkty z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. W procesie dystrybucji pracowników wspierało 219 organizacji z regionu. Łączna wartość pomocy przekroczyła 12,5 miliona złotych.