Łóżko piętrowe – wady i zalety przy dwójce dzieci

2022-07-10 18:55:48(ost. akt: 2022-07-10 18:56:53)   Artykuł sponsorowany
Piętrowa konstrukcja do spania to marzenie każdego dziecka. Jej widok pobudza wyobraźnię i zachęca do tysięcy zabaw. Jednak łóżko piętrowe posiada także inne zalety. Z tego względu jest coraz częściej wybierane przez rodziców dwójki maluchów do praktycznego uzupełnienia aranżacji niewielkiego pokoju dziecięcego. Czy są oni do końca zadowoleni z podjętej decyzji? Sprawdźmy. Łóżka piętrowe zbierają zarówno entuzjastyczne, jak i niepochlebne recenzje. Przyjrzyjmy się argumentom jednej i drugiej strony, czyli zaletom oraz wadom łóżek piętrowych.
Zalety piętrowej konstrukcji
Łóżka piętrowe są niezwykle estetyczne, pozwalają na stworzenie aranżacji dziecięcego pokoju w ciekawy i oryginalny sposób. Jego niewątpliwym atutem jest funkcjonalność przy ograniczonym metrażu. To rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Łóżka piętrowe pozwalają stworzyć ciekawe miejsce do spania dla jednego, dwójki czy nawet trójki rodzeństwa. A my, zamiast kupować trzech dużych mebli, dbamy również o nasz portfel.
Jest to bardzo uniwersalny mebel, z reguły drewniany, który doskonale wpisze się we wnętrza urządzone w dowolnym stylu zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, wzorach, wykończeniach i konfiguracjach, np. z biurkiem, szufladami lub szafkami w komplecie.
Wyliczając plusy łóżka piętrowego w aranżacji pokoju dziecięcego, należy uwzględnić, że jest to dla samego malucha nie lada atrakcja. Zyskuje własną przestrzeń, którą może dowolnie personalizować, a przy tym brat lub siostra są na wyciągnięcie ręki. Wyposażenie pokoju rodzeństwa w łóżko piętrowe w kształcie statku pirackiego, remizy czy królewskiego zamku to spełnienie dziecięcych marzeń. Ciekawa konstrukcja wyposażona w schodki, barierki, baldachim lub zjeżdżalnię aż zaprasza do zabawy.
Załącznik:

Obrazek w tresci

Minusy warte uwagi
Jeżeli chodzi o minusy i ograniczenia tego rozwiązania, na pierwszy plan wysuwa się wysokość mieszkania. Łóżko piętrowe wymaga odpowiedniej odległości sufitu od podłogi i braku skosów. Przy nisko osadzonym stropie ta masywna konstrukcja przytłoczy pomieszczenie, a ciasna przestrzeń na górze konstrukcji stworzy niekomfortowe warunki dla dziecka pod kątem bezpieczeństwa, temperatury i wilgotności. Maluch korzystający z górnego łóżka może uderzać głową o sufit, gdy będzie nieostrożny.

Obrazek w tresci

Łóżko piętrowe może być też powodem do kłótni rodzeństwa w przypadku, gdy każde z nich będzie chciało spać na atrakcyjniejszej górze. Maluch śpiący na dole będzie denerwował się, słysząc odgłosy wiercącego się sąsiada. Ponadto zabawy na wielopoziomowej konstrukcji nie należą do najbezpieczniejszych, szczególnie dla dzieci, które nie są jeszcze na tyle sprawne lub mają mniej niż 3 lata. Drabinka lub schody dla zaspanego malucha, któremu zdarza się w nocy wstawać do łazienki bądź do rodziców, stwarza duże ryzyko. Tak samo zanoszenie śpiącego dziecka po szczebelkach na górę może stanowić odczuwalny minus wysokiej konstrukcji. Na szczęście do większości tego typu mebli można dokupić barierki ochronne lub wykonać je samodzielnie.
Mądre zagospodarowanie przestrzeni nie jest zadaniem łatwym. Zajrzyj na stronę AboutDecor, by nauczyć się, jak pięknie organizować pokoju dziecięcy. Jest tam pełno inspiracji na ciekawe aranżacje. Łóżko piętrowe to atrakcyjny, praktyczny i modny sposób na zaczarowanie przestrzeni w pokoju dla rodzeństwa. Ma swoje wady, jednak przy dobrze przemyślanej decyzji zakupowej i zadbaniu o bezpieczeństwo maluszków, nie zaważą one mocno na komforcie użytkowania. Fakt, że dzieci będą miały wyjątkowe wspomnienia z dzieciństwa, jest za to bezcenny.

Obrazek w tresci