PSL ma sposób na inflację?

2022-07-09 13:18:41(ost. akt: 2022-07-09 14:04:15)

Autor zdjęcia: Lidia Wieczorek

Dzisiaj (9 lipca) w całej Polsce odbyły się konferencje prasowe Polskiego Stronnictwa Ludowego, podczas których przedstawiono propozycje walki z inflacją, sposoby wsparcia inwestycji oraz bezpieczeństwa energetycznego. W Olsztynie głos zabrali Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski.
Przedstawiciele PSL poruszyli temat wsparcia inwestycji, bezpieczeństwa energetycznym oraz walki z inflacją, najwyższą od 25 lat. W piątek (1 lipca) Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w czerwcu wyniosła aż 15,6 proc. według tzw. szybkich wyliczeń. Jest to najwyższy poziom od marca 1997 roku.

- Chcemy przedstawić jaki mamy plan na naprawę tego, co jest dzisiaj złe w Polsce - stwierdziła Urszula Pasławska. - Oczywiście każdy z nas wie, jak wygląda rzeczywistość. Wszyscy chodzimy do sklepów, płacimy raty kredytów, widzimy, jak społeczeństwo biednieje z miesiąca na miesiąc.

Według PSL rząd nie przedstawił żadnych propozycji zmniejszających inflację, tylko nieskutecznie walczy z jej skutkami. Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe postuluje, by zlikwidować "podatek Belki", wyzerować marżę od kredytów oraz wyemitować obligacje skarbu państwa z oprocentowaniem w wysokości 15 proc.

- Nie tylko pan premier może się bogacić na naszym długu - dodała Pasławska. - Obligacje ściągną pieniądze z rynku i tym samym nie będą tracić na wartości z miesiąca na miesiąc.

Fot. Lidia Wieczorek

Według PSL, jeśli Polska chce się uniezależnić się od rosyjskiego węgla, gazu i ropy, musi wykorzystać wszelkie możliwości, by jak najszybciej zastąpić te paliwa alternatywami, co zapewni obywatelom bezpieczeństwo energetyczne w dłuższej perspektywie.

Plan PSL dotyczący uzyskania taniej energii PSL zakłada: uwolnienie energii z OZE, rekompensatę energetyczną dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych, dopłatę do węgla, oleju opałowego, peletu czy ekogroszku.

- Mamy plan, aby w każdym powiecie powstała jedna biogazowania - poinformował Zbigniew Ziejewski, przedsiębiorca i samorządowiec pochodzący z Morąga. - Niemcy mają około 9 tys. biogazowni, w Polsce jest natomiast ich zaledwie 150. Naszym założeniem jest budowa 6 tys. takich obiektów.

Ziejewski zasugerował, że rząd powinien porozumieć się z Kazachstanem w temacie importu węgla, ponieważ jego zdaniem już w styczniu i lutym może zabraknąć W Polsce tego surowca.

Posłowie poruszyli również kwestię pobudzenia inwestycji. Ich zdaniem, by zwiększyć liczbę inwestycji należałoby wprowadzić dobrowolny ZUS, ulgę budowlano-remontową, odpolitycznić wymiar sprawiedliwości oraz zakończyć spór z Unią Europejską, przez który Polska do tej pory nie otrzymała blisko 770 mld zł z Krajowego Programu Odbudowy. Według posłanki stabilizacja systemu sprawiedliwości i podatkowego zachęciłaby zagranicznych inwestorów do inwestycji w Polsce.

- Obecnie mamy najbardziej skomplikowany system podatkowy w Europie, niestabilne prawo, niestabilny system sprawiedliwości. To wszystko przekłada się na wielkość inwestycji, które są realizowane w Polsce - dodała Pasławska.

Fot. Lidia Wieczorek


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tokyo #3102752 9 lip 2022 21:00

    Kiedy poucza rząd PiS posłanka, która nawet nie do końca potrafi wyjaśnić swój stan cywilny... :-) , zapomina o tym, że to ona z kolegami i koleżankami PODNIOSŁA wiek emerytalny, to ona z Kosiniakiem zabierała nasze OFE, to ona była posłem w czasach karuzeli VATowskich - to ogarnia mnie pusty śmiech.

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

  2. frost #3102744 9 lip 2022 18:20

    Ja też mam. Przestać drukować pieniądze, ograniczyć wydatki, w tym wyborczy socjal i nie występować przed europejski szereg w wojnie na Ukrainie, wymówić także unijne programy klimatyczne bo nas doprowadzą do nędzy, zrezygnować z kasy na KPO i nie żyrować zaciaganego europejskiego kredytu bo będziemy go spłacać za innych. To tak mniej więcej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz