Wybierasz się w podróż? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

2022-07-13 11:39:21(ost. akt: 2022-07-13 12:25:09)
Paszport, bilet, apteczka, krem z filtrem spakowane? Niezależnie od tego, czy na wakacje wyruszasz z plecakiem czy walizką, nie zapominaj o bezpieczeństwie swoim i swoich finansów.
Jak się dobrze przygotować do wakacji? Przeczytaj nasz wakacyjny poradnik, który powstał we współpracy z ekspertami PKO Banku Polskiego.

Po pierwsze ubezpieczenie


PKO Bank Polski proponuje klientom wyjeżdżającym na wakacje –zarówno w kraju, jak i za granicą - ubezpieczenie Moje Podróże24. Zakres ochrony oferowany jest w formie pakietów z odpowiednio dopasowanymi sumami ubezpieczenia, w zależności od miejsca podróży i celu wyjazdu. Ubezpieczenie obejmuje trzy obszary ochrony: Polska (+30 km od granicy), Europa i świat oraz trzy warianty polisy: wypoczynek, sport i praca.

W skład każdego pakietu wchodzą ubezpieczenia: kosztów leczenia i assistance (z sumą ubezpieczenia nawet do 1,5 mln zł), OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, NNW, a także Family Assistance (w przypadku zagranicznej). Dodatkowo w zależności od potrzeb można dokupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu albo kosztów skrócenia wyjazdu, ubezpieczenie assistance w podróży zagranicznej samochodem, ubezpieczenie zniesienia udziału własnego za szkody w wynajętym samochodzie.

Standardowy zakres ochrony obejmuje również zaostrzenia lub powikłania w następstwie chorób przewlekłych, a także przypadki zachorowania na Covid-19. Ubezpieczenie można kupić w serwisie internetowym PKO Banku Polskiego lub aplikacji mobilnej nawet w dniu wyjazdu, z ochroną „od teraz” (pod warunkiem opłacenia składki). Wysokość składki można obniżyć, jeśli posiada się kartę EKUZ (30% zniżki) lub Kartę Dużej Rodziny (10% zniżki) albo podróżuje się z dzieckiem (10% zniżki). Ponadto w czasie wakacji klienci PKO Banku Polskiego mogą skorzystać z dodatkowej 20-proc. zniżki po podaniu odpowiedniego kodu. Co ważne, wszystkie te zniżki sumują się, dzięki temu składka ubezpieczeniowa może być bardzo atrakcyjna.

Wymiana waluty w kantorze online


Klienci wyjeżdżający na zagraniczne wakacje mogą skorzystać z kantoru internetowego online PKO Banku Polskiego, w którym mogą kupić 10 walut: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF. Kantor to jeden z elementów pakietu walutowego 3w1 PKO Banku Polskiego. Oprócz niego w skład pakietu wchodzą konto walutowe i karta wielowalutowa. Kantor jest dostępny w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. W kantorze PKO Banku Polskiego można m.in. śledzić wykresy walutowe online oraz korzystać z powiadomień SMS i push w momencie, gdy kurs waluty osiągnie określony poziom. Można też zlecić automatyczną wymianę waluty, gdy jej kurs osiągnie wymaganą wartość, oraz ustawić stałe zlecenie, dzięki czemu bank wymieni walutę we wskazany dzień. Za realizację transakcji w kantorze nie ma dodatkowych opłat.

Karta z usługami dodatkowymi


Dla klientów planujących zagraniczne wakacje PKO Bank Polski ma jeszcze jedną świetną propozycję – kartę kredytową PKO Mastercard Platinum. Łączy ona w sobie standardowe funkcje karty kredytowej z bardzo bogatym pakietem usług dodatkowych. Zapewniają one poczucie bezpieczeństwa oraz optymalizację kosztów – w cenie karty klienci otrzymują ubezpieczenie podróżne z szerokim zakresem zdarzeń objętych ochroną oraz wysokimi sumami ubezpieczeń (m.in. KL, Assistance, NNW czy rezygnacja lub skrócenie podróży zagranicznej). Ubezpieczeniem objęty jest nie tylko posiadacz karty, ale też podróżujący z nim bliscy. Co ważne, można zaoszczędzić też na braku dodatkowej prowizji za przewalutowanie płatności w walutach obcych - wszystkie transakcje na karcie przeliczane są na PLN bez dodatkowych kosztów. Także za wszystkie wypłaty z bankomatów za granicą nie jest pobierana prowizja.

Cyberbezpieczeństwo w podróży


Podczas podróży możemy stać się bardziej podatni na ataki cyberprzestępców. Dlatego warto uważać na publicznie dostępne Wi-Fi. Przed skorzystaniem z sieci np. na lotnisku, w hotelu czy restauracji należy dokładnie potwierdzić jej nazwę i hasło z obsługą. Aby uniknąć automatycznego nawiązywania połączenia, wystarczy wyłączyć opcję połączeń Wi-Fi i Bluetooth i włączać je jedynie w razie potrzeby. Wtedy należy unikać jednak logowania się na ważne konta oraz płatności online. Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi zachowanie prywatności zapewni oprogramowanie VPN – dzięki niemu dane, które przesyłamy, są chronione przed innymi użytkownikami tej sieci poprzez szyfrowanie.

Osobistych urządzeń mobilnych lepiej nie zostawiać bez nadzoru w miejscu publicznym: na plaży, w hotelu czy na kawiarnianym stoliku.

Częścią przygotowań do urlopu jest także przegląd finansów; przed podróżą warto ustawić limity na kartach, skorzystać z powiadomień o transakcjach – w aplikacji lub przez SMS. Dobrze także sprawdzić, w jaki sposób zablokować kartę czy zastrzec dokument tożsamości, oraz upewnić się, czy nasze dane kontaktowe w banku są aktualne. Dzięki temu będzie łatwiej zareagować nawet wtedy, gdy będziemy daleko od domu.