Największy w historii Warmii i Mazur gang cyberprzestępców rozbity przez olsztyńską policję

2022-07-07 12:53:45(ost. akt: 2022-07-07 14:43:52)

Autor zdjęcia: Pixabay

Skierowaniem aktu oskarżenia do sądu zakończyło się śledztwo dotyczące działalności na największą skalę w historii Warmii i Mazur zorganizowanej grupy cyberprzestępców.
Olsztyńska policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się cyberprzestępstwami. Sprawcy działając na terenie Olsztyna i pobliskich miejscowości od stycznia do sierpnia 2020 roku wyspecjalizowali się w okradaniu ludzi za pośrednictwem sieci teleinformatycznych. Zakres ich działań był bardzo szeroki. Każdy z członków grupy miał przypisane określone zadania.

Schemat działania oszustów za każdym razem był bardzo podobny. Początkowo uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych. Wysyłali smsy informujące o konieczności uiszczenia dopłaty za dostarczenie przesyłki. Wiadomość zawierała link przekierowujący do strony phishingowej.

Po przejęciu kont bankowych oszuści wykonywali szereg przelewów. Pieniądze ostatecznie były wypłacane z bankomatów przez tzw. wybieraków. W ten sposób na gorącym uczynku wpadła jedna z osób, która należała do grupy przestępczej – 28-letnia kobieta. Policjanci zatrzymali ją w maju 2020 roku przy jednym z olsztyńskich bankomatów. Podczas przeszukania jej mieszkania funkcjonariusze znaleźli również narkotyki. Śledczy ustalili także, że podejrzani założyli szereg fikcyjnych sklepów internetowych – przeważnie ze sprzętem AGD i RTV. Oszuści pobierali pieniądze za sprzedany towar, którego nie posiadali i który nigdy nie trafiał do osób go kupujących.

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, w tym 27- i 28-latce oraz sześciu mężczyznom w wieku od 25 do 70 lat zawierający łącznie 1875 zarzutów. Obejmują one udział w zorganizowanej grupie przestępczej, włamania na konta bankowe i wykonywanie operacji bez zgody właścicieli kont, oszustwa przy sprzedaży fikcyjnych towarów, ,,pranie brudnych pieniędzy”, posiadanie środków odurzających czy uzyskiwanie pożyczek bankowych przy wykorzystaniu przejętych bezprawnie danych osobowych. Za te przestępstwa grozi im kara do 14 lat pozbawienia wolności. Cześć z nich w przeszłości była już karana za podobne przestępstwa i będzie odpowiadać w warunkach tzw. recydywy.

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że pokrzywdzonych działaniem cyberprzestępców zostało niemal 500 osób z całego kraju . Niejednokrotnie pokrzywdzeni stracili oszczędności swojego życia. Wartość strat wyniosła kilkaset tysięcy złotych. Policjanci odzyskali część skradzionych pieniędzy.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3102693 7 lip 2022 17:26

    Brawo Policja

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. ano #3102689 7 lip 2022 15:47

    We wtorek dostałem sms, że mam dopłacić za energię elektryczną na podany link. Inaczej w środę miano mi wyłączyć prąd. NIECH SIĘ WALĄ. Ale ilu się nabrało na taką informację i obczyszczono ich konta? Czy z tym nie można coś w końcu zrobić?

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz