Szef MON zatwierdził umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak

2022-07-05 18:08:04(ost. akt: 2022-07-05 18:25:06)
transporter opancerzony Rosomak z wieżą ZSSW-30

transporter opancerzony Rosomak z wieżą ZSSW-30

Autor zdjęcia: Huta Stalowa Wola

Wieża jest produktem całkowicie polskim, opracowanym przez polskich inżynierów. Zdaniem prezesa HSW, wieża jest najnowocześniejszym produktem na świecie w swojej klasie.
Umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak - zatwierdził we wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że dostawy rozpoczną się wcześniej niż pierwotnie zakładano, a zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 został skonstruowany w Polsce.

"Sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią dopiero za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach, okazało się że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wieży wyprodukować już w przyszłym roku, to jest bardzo dobra wiadomość" – powiedział minister.

Wartość kontraktu to 1,7 mld zł. Wykonawcą jest konsorcjum HSW i WB Electronics, które ma dostarczyć zdalnie sterowane wieże z armatą 30 mm i sprzężonym z nią karabinem maszynowym 7,62mm; dodatkowym uzbrojeniem jest podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

"A więc jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę na polu walki" – powiedział Błaszczak. "Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w broń nowoczesną, żeby w ten sposób odstraszało agresora poprzez to, że nasi żołnierze są świetnie wyszkoleni, że fantastycznie współpracują z żołnierzami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim wojsk Stanów Zjednoczonych" – mówił Błaszczak. Przypomniał potwierdzenie na szczycie NATO przez prezydenta USA przeniesienia do Polski głównego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.(PAP)

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku pracy rozwojowej w rodzimym przemyśle. ZSSW-30 ma zwalczać pojazdy opancerzone oraz obiekty i umocnienia przeciwnika, a także zapewniać wsparcie ogniowe pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.

Zastosowane w wieży systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory dnia, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym programowalnej.

Uzbrojenie pomocnicze wieży stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Orężem przeciwpancernym będzie zestaw rakietowy Spike –LR a podwójna wyrzutnia tej precyzyjnej broni została zintegrowana z transporterem rosomak.