Olsztyński Klaster Energii powołał nową, rozszerzoną grupę

2022-07-07 07:10:00(ost. akt: 2022-07-06 15:30:44)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Specjalny klaster komunalny został powołany przez olsztyńskie instytucje 11 lat temu. Konsekwencją zmieniających się uwarunkowań było powołanie we wtorek (5 lipca) nowej, rozszerzonej grupy.
Dziesięć olsztyńskich instytucji należących do samorządu Olsztyna stworzyło w 2011 roku Klaster Porozumienie Komunalne. Przez kolejne lata skutecznie działał na rzecz wspólnej koordynacji działań, podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności sektora usług komunalnych.

— Potrzeby i priorytety ekonomiczno-środowiskowe wymuszają na nas transformację naszych dotychczasowych działań w kierunku efektywnego zarządzania energią — wyjaśnia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie, które koordynuje działania klastra, Konrad Nowak. — Podpisanie umowy przekształcenia klastra porozumienie komunalne w klaster energii to krok dla bezpieczeństwa energetycznego naszego miasta

Taka uroczystość odbyła się we wtorek (5 lipca) w olsztyńskim magistracie z udziałem osób działających w dotychczasowym klastrze oraz tych, które dołączyły do tego nowo powstałego.

— Zaprosiliśmy do tego przedsięwzięcia, poza naszymi spółkami, partnerów zewnętrznych — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Wiemy, jakie są wyzwania w zakresie ochrony środowiska, wiemy, jak wytwarzać energię z odnawialnych źródeł, już to zresztą robimy. Poza tym należy pamiętać, że tego typu organizacje mają szansę liczyć na łatwiejszy dostęp do unijnego wsparcia.

Wśród nowych podmiotów są Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, spółka Dobra Energia dla Olsztyna oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Ten ostatni jest jednym z największych konsumentów prądu w naszym mieście.

— Bardzo zależy nam na tym, aby wspierać wszelkie działania prowadzące do zrównoważonego korzystania z energii — mówi rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski. — Będziemy korzystać z naszych zasobów, by szukać innowacyjnych rozwiązań produkcji zielonej energii. Wszystko po to, by ograniczać emisję szkodliwych gazów, pochodzących ze spalania surowców kopalnych. Mamy centrum biogospodarki, które m.in. pracuje nad najnowocześniejszymi technologiami produkcji energii nie tylko z biomasy, ale na przykład z glonów.

Główne cele Klastra to: osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, zachowanie i poprawa środowiska naturalnego, zapewnienie dostępu do "czystej" energii elektrycznej i cieplnej, poprawa bezpieczeństwa energetycznego.