Matury 2022. Wyniki coraz lepsze?

2022-07-05 13:14:58(ost. akt: 2022-07-05 13:20:59)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Dzisiaj (5 lipca) maturzyści nareszcie mogli odetchnąć z ulgą – ogłoszono wyniki tegorocznych matur. Minister edukacji stwierdził, że matury w tym roku wypadły lepiej niż w zeszłym. A jak poszło młodzieży z woj. warmińsko-mazurskiego?
Maturzyści obowiązkowo musieli przystąpić do trzech egzaminów na poziomie podstawowym, z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W tym roku nie obowiązywały obowiązkowe egzaminy ustne.

Jak podaje CKE – 78,2 proc. maturzystów zaliczyło maturę z pozytywnym wynikiem, 15,5 proc. posiada prawo do poprawy w następnym terminie, a 6,3 proc. nie zaliczyło matury z więcej niż jednego przedmiotu.

Młodzież z woj. warmińsko-mazurskiego na tle całego kraju wypadła dobrze, chociaż odsetek osób, które nie zdały matury jest większy i wyniósł 7,4 proc. 75,7 proc. zdających może pochwalić się pozytywnym wynikiem, a dla przypomnienia, rok temu maturę zdało 72 proc.

Jaki przedmiot w naszym województwie wypadł najlepiej?


Z przedmiotów obowiązkowych nasi maturzyści najlepiej poradzili sobie z egzaminem z języka angielskiego – 94 proc. uczniów uzyskało pozytywny wynik. Na drugim miejscu znalazł się język polski – 93 proc., natomiast matematykę zdało 80 proc. uczniów. Warto podkreślić, że do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego przystąpiło 36 uczniów z naszego województwa, z czego 97 proc. uzyskało wynik pozytywny.

Ogólniaki czy szkoły branżowe?


Z egzaminami w Polsce najlepiej poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcącychaż 84 proc. zdało egzaminy, natomiast najgorzej wypadli absolwenci szkół branżowych II stopnia. Zaledwie 20,5 proc. maturzystów uzyskało pozytywny wynik z matur. Technika na ich tle wypadły znacznie lepiej – prawie 70 proc. maturzystów zdało


Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 9 września.