Strażnicy miejscy z Olsztyna odholowali... hulajnogę elektryczną. Kierujący słono za to zapłaci

2022-07-04 10:28:07(ost. akt: 2022-07-04 10:33:28)

Autor zdjęcia: Straż miejska Olsztyn

Zgodnie z prawem przyjętym przez Radę Miasta w Olsztynie pod koniec zeszłego roku, straż miejska ma wszystkie instrumenty do tego, żeby odholować źle zaparkowaną hulajnogę elektyczną. Pod koniec zeszłego tygodnia funkcjonariusze pierwszy raz skorzystali z takiej możliwości.
Problem z porzuconymi hulajnogami elektrycznymi Olsztyn ma od dawna. Walcząc z chaosem, jaki wprowadzają pozostawione w przypadkowych miejscach pojazdy, miasto wyznaczyło specjalne strefy do parkowania, z których użytkownicy jednak niechętnie korzystali i niechętnie korzystają.

Od 2022 roku olsztyńska Straż Miejska ma wszystkie uprawnienia, żeby zabrać porzuconą hulajnogę na strzeżony parking. Cena odholowanie hulajnogi elektrycznej jest taka sama jak w przypadku roweru, czyli 115 złotych. Za dobę parkowania hulajnogi na parkingu trzeba zapłacić 22 złote. Koszty poniesie właściciel pojazdu, czyli operator. Takie rozwiązanie proponował już wcześniej radny Paweł Klonowski, który od wielu miesięcy postuluje uporządkowanie kwestii hulajnóg elektrycznych w mieście.

— Zostawić hulajnogę na środku chodnika? Kiepski pomysł, gdyż może zostać odholowana - tak jak ta z ul. Strąkowej - a kierujący może otrzymać mandat. Przypominamy, że użytkowników hulajnóg też obowiązują przepisy prawa o ruchu drogowym — przypominają strażnicy miejscy.

Jak parkować hulajnogi elektyczne?


Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi oraz szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m

II

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

III

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

IV

Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

V

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

VI

Dopuszczalna prędkość poruszania się hulajnogą elektryczną to 20 km/h, a w przypadku poruszania się po chodniku - prędkość zbliżona do ruchu pieszego.

VII

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

1) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;

2) przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

VIII

Zabronione jest kierowanie hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

IX

Zabrania się dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną na drodze. W strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną przez dziecko w wieku do 10 lat wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

X

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku 10-18 lat wymagane jest posiadanie takich samych uprawnień, jak w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM A1, B1 lub T
.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bob #3102554 4 lip 2022 11:24

    na Wilczynskiego obok rosmana caly czas stoi rower i bokuje chodnik, ponadto samochody blokuja chodnik a sm slepa tylko wypalaja paliwo, lenie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz