Największa od początku wojny wymiana jeńców! Powróciło prawie 100 obrońców Azowstalu. "99 proc. bez rąk, bez nóg"

2022-07-01 09:27:40(ost. akt: 2022-07-01 09:33:40)
Ukraińscy żołnierze, którzy wrócili do ojczyzny w ramach wymiany jeńców

Ukraińscy żołnierze, którzy wrócili do ojczyzny w ramach wymiany jeńców

Autor zdjęcia: Facebook/ Головне управління розвідки Міністерства оборони України

144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, wróciło do domu w wyniku największej jak dotąd wymiany jeńców z Rosją – poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Facebooku.
Ministerstwo obrony Ukrainy powiadomiło, że wśród zwolnionych jeńców było 43 żołnierzy pułku Azow, który bronił Azowstalu, ostatniego ukraińskiego punktu oporu w portowym mieście Mariupol nad Morzem Azowskim.

HUR podał, że najmłodszy zwolniony żołnierz ma 19 lat, a najstarszy 65.

Większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. Wszystkim udzielana jest niezwłocznie odpowiednia pomoc medyczna i psychologiczna

— napisano w komunikacie.

Prawie wszyscy wracający z niewoli obrońcy Mariupola bez rąk lub nóg


Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi – powiedziała portalowi Suspilne siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli.

Prawie wszyscy, 99 proc., są bez rąk, bez nóg. Ktoś stracił czucie, ktoś inny nie widzi, ale są szczęśliwi. Niektóre chłopaki mówią ze łzami w oczach, inni nie mogą mówić

— oznajmiła Tetiana Charko.

To wielkie szczęście móc zobaczyć ich uśmiechy, ich oczy. Czekamy na absolutnie każdego obrońcę

— dodała Charko, które reprezentuje Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu.

Inna przedstawicielka Stowarzyszenia Kateryna Popowa zapewniła, że będzie ono działać, dopóki do domu nie wróci ostatni obrońca ojczyzny, „żywy i nieuszkodzony”.

Kapitulacja obrońców Mariupola i rosyjska niewola


Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że „ma zostać uratowane życie żołnierzy”. Ewakuacja z terenów kombinatu odbywała się w dniach 16-20 maja.

Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tys. osób, w tym żołnierze pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji.

Rząd Ukrainy zapowiedział, że jeńcy mają zostać wymienieni na rosyjskich żołnierzy, i zapewniał, że sprawę traktuje priorytetowo.

za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obrzydliwy dziad #3102504 2 lip 2022 23:01

    Ale jaja zbudowali mur na granicy z Bialorusia, atu Bialorus zniosla wizy paliwo po 3.5 zlotego za litr ale bedzie handel, Sasza wie co robi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (51) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ktoś #3102488 2 lip 2022 13:49

    Ręka, noga, mózg na ścianie, ta się bronią Azowianie. Tylko czego oni tak bronili? Na początku tej wojny porównywaliście obrońców Ukrainy do obrońców Westerplatte, ale Polacy poddali się Niemcom a Ukraińcy na rozkazy z Kijowa giną bezmyślnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (53) odpowiedz na ten komentarz