Wakacyjne alergie - co najsilniej pyli w warmińsko-mazurskim

2022-07-01 08:31:00(ost. akt: 2022-06-30 15:30:49)

Autor zdjęcia: Pixabay

Okres wakacyjny to czas wzmożonego pylenia roślin, a co za tym idzie - nasilonych alergii. Czerwiec i lipiec to szczytowy okresu pylenia traw i bylicy. Obecnie w warmińsko-mazurskim alergeny traw mają bardzo wysokie stężenie w powietrzu.
Pyłek roślin to jeden z najczęstszych czynników powodujących objawy alergii.
Okres pylenia roślin trwa właściwie przez cały rok – od połowy lutego aż do końca października. Jednak okres pylenia drzew i traw ciągle się wydłuża – co skutkuje coraz większa ilością alergenów, których wysokie stężenie utrzymuje się w powietrzu.

Dla alergików powstał kalendarz pylenia, który jest niczym innym jak wynikami pomiarów, opartych o stężenie ziaren pyłku danej rośliny w objętości 1m3 powietrza na dobę. O ile natura jest w tym wypadku cykliczna i pylenie danych roślin przypada w bardzo podobnych okresach w roku, tak do rozpowszechnienia alergii stopniowo przyczynił się również rozwój cywilizacji. Cząsteczki zanieczyszczonego powietrza łączą się z alergenami, stając się w ten sposób bardziej toksyczne i drażniące dla organizmu.

Fot. materiały prasowe

Kiedy najbardziej odczuwamy skutki uboczne pylenia?

Wiosna to okres, gdy przyroda budzi się do życia. jest to również okres kiedy nagromadzenie alergenów w powietrzu wzrasta. Łatwo to zauważyć, nie tylko widząc rozwijające się rośliny, ale także obserwując reakcje alergików.

Objawami alergii na pyłki są najczęściej:

— swędzenie oczu
— przekrwienie spojówek
— łzawienie oczu
— katar
— kichanie
— swędzenie w nosie i/lub uszach.

Warto wiedzieć, które pyłki nas uczulają. Dzięki temu łatwo sprawdzić w kalendarzu pylenia kiedy wystąpi największe stężenie danego alergenu. Nie sposób jednak uniknąć całkowicie kontaktu ze znajdującymi się w powietrzu pyłkami. Na szczęście możemy zminimalizować to ryzyko, korzystając z odpowiednich leków lub chociażby unikając miejsc, gdzie pyłków jest najwięcej.

Co nas uczula w wakacje - czyli stężenie alergenów w czerwcu, lipcu i sierpniu

Czerwiec mija pod znakiem pylenia traw. Trawy są najczęstszą przyczyną alergicznego kataru i atopowej astmy pyłkowej. W lipcu intensywnie zaczyna pylić bylica, czyli najsilniej uczulający chwast w Polsce. To jedna z najczęstszych przyczyn astmy i uporczywego kichania. Niestety wysoka temperatura i brak opadów stwarzają idealne warunki do pylenia roślin. W sierpniu wciąż najbardziej intensywna jest bylica, szczaw i pokrzywa. Pojawiają się również pyłki grzybów mikroskopowych, w szczególności Cladosporium i Alternaria. Pylenie traw dobiega wtedy końca.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marzena #3102654 6 lip 2022 17:05

    Jako alergik w wakacje mam przekichane ;) Planuję urlop jesienią, a w okresie największego pylenia maksymalnie ograniczam wyjścia z domu. Gdy na osiedlu koszą trawę unikam wietrzenia, a w mieszkaniu wszelkie pyłki przejmuje irobot i oczyszczacz powietrza. Jakoś trzeba sobie radzić…

    odpowiedz na ten komentarz