Premier Morawiecki: polska granica jest naszą świętością
2022-06-30 10:29:52(ost. akt: 2022-06-30 11:09:35)
Dzisiaj kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem żyletkowym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Trwa odprawa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w placówce SG w Kuźnicy przy granicy polsko-białoruskiej. W spotkaniu uczestniczą szef MSWiA Mariusz Kamiński, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga Rzecznik podlaskiego oddziału - rzecznik podlaskiego oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.
W czwartek kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem żyletkowym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Rzecznik rządu Piotr Müller zamieścił na Facebooku wpis: "Zapora na granicy polsko-białoruskiej już stoi ! Bronimy polskich granic pomimo bezpodstawnych ataków Donald Tusk i opozycji. Oni w imię partyjnych wojen są w stanie podważyć każdy pomysł. Nawet ten chroniący elementarne bezpieczeństwo Polski".
Do połowy września powstanie zapora elektroniczna. Będzie ona stanowiła uzupełnienie zapory inżynieryjnej na granicy polsko-białoruskiej – poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Zapora elektroniczna
Do połowy września powstanie zapora elektroniczna. Będzie ona stanowiła uzupełnienie zapory inżynieryjnej na granicy polsko-białoruskiej – poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
"Chciałbym wyrazić przekonanie, że do połowy września będziemy mieli także zaporę elektroniczną" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąski podczas konferencji prasowej w Kuźnicy.
Wyjaśnił, że na specjalnych słupach zostaną umieszczone kamery, kamery termowizyjne, czujniki ruchu, "oraz różnego typu elektronika, która będzie wspierała naszych strażników granicznych".
"Jestem przekonany, że firma Elektrotim wywiąże się doskonale ze swego zadania. Jest to firma, która ma w tym zakresie doświadczenie" - oznajmił.
Wąsik podziękował za zaangażowanie zastępcy komendanta głównego SG gen. Wioletcie Gorzkowskiej i oraz Markowi Chodkiewiczowi, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie koncepcji oraz umów dotyczących budowy zapory.
Podkreślił, że panele, które tworzą zaporę zostały wykonane przez spółki skarbu państwa, przez konsorcjum Węglokoks-Polimex-Mostostal. "Zostały wykonane w terminie i w cenie, która została ustalona i nie zmieniona pomimo kryzysu" - wskazał.
Podziękował również pozostałym wykonawcom.
Zapewnił, że budowa była prowadzona przy pełnej transparentności i jawności.
Według podpisanej umowy bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez