Ruszył przetarg na obwodnicę Dobrego Miasta

2022-06-29 14:31:05(ost. akt: 2022-06-29 15:29:24)

Autor zdjęcia: GDDKiA w Olsztynie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji techniczno-ekonomiczno-środowiskowej dla budowy obwodnicy Dobrego Miasta w ciągu drogi krajowej nr 51. Celem obwodnicy jest poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego.
Planowany termin otwarcia ofert to 28 lipca 2022 r. Czas przewidziany na wykonanie ww. dokumentacji to 42 miesiące od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że w połowie 2026 roku GDDKiA będzie mogła ogłosić przetarg na realizację obwodnicy Dobrego Miasta w systemie Projektuj i buduj.
Prace przygotowawcze będą kosztować gminę Dobre Miasto 1,5 mln złotych. Budowa obwodnicy Dobrego Miasta znajduje się na liście zadań rezerwowych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Planowana obwodnica będzie miała długość ok. 8 kilometrów. Będzie to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 1x2, czyli o dwóch pasach ruchu w przeciwnych kierunkach o szerokości 3,5 m. Nośność nawierzchni obwodnicy będzie wynosiła 11,5 tony na oś. Jej początek będzie miał miejsce na styku z przebudowywanym obecnie odcinkiem DK51 Smolajny - Kosyń, koniec zaś dowiąże się do istniejącej obwodnicy Barcikowa, omijając jednocześnie miejscowość Stary Dwór.

— To jest bardzo ważna inwestycja, na którą mieszkańcy Dobrego Miasta, Lidzbarka czy Bartoszyc, jak i osoby jeżdżące tą trasą czekali od kilkudziesięciu lat. Droga krajowa 51 w godzinach szczytu jest nieprzejezdna. Korki w Dobrym Mieście można porównać do zakorkowanych ulic w Olsztynie, co jest bardzo dokuczliwe. Dlatego decyzja Rządu , Ministra Adamczyka i Webera o budowie obwodnicy jest istotna. Słowa uznania należą się też władzom Dobrego Miasta, zwłaszcza burmistrzowi Jarosławowi Kowalskiemu. Samorząd dobromiejski zadeklarował wkład finansowy, również dzięki temu cała procedura ruszyła. Jest to doskonały przykład współpracy samorządu z Rządem — powiedział Jerzy Szmit, szef olsztyńskiego regionu Prawa i Sprawiedliwości. — Obwodnica Dobrego Miasta będzie bardzo ważnym elementem komunikacyjnym wewnątrz obszaru metropolitalnego Olsztyna, która umożliwi bezpieczniejszą i szybszą podróż z Olsztyna na północ, nie tylko do Dobrego Miasta.

Podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego. Dzięki jej realizacji zwiększy się też przepustowość poprzez ograniczenie bezpośredniego dostępu do drogi krajowej z przyległych terenów. Poprawie ulegną też parametry techniczne drogi. Efektem realizacji inwestycji będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych i czasu przejazdu, a także ograniczenie hałasu, zanieczyszczeń powietrza oraz ruchu tranzytowego w mieście.

Budowa obwodnicy poprawi parametry drogi krajowej i pozwoli na zachowanie stałej prędkości na całym odcinku od Smolajn do Dobrego Miasta. Tym samym skróci się czas przejazdu. Obecnie trwają budowy obwodnicy Smolajn oraz odcinka Smolajny - Kosyń w ciągu drogi krajowej nr 51.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MeinKleinAllenstein #3102398 30 cze 2022 13:27

    Nareszcie, na północ od Olsztyna dramat jest z tymi obwodnicami, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Orneta też nie mają obwodnicy a powinny mieć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz