UWM, czyli zielono mi…

2022-06-29 13:32:19(ost. akt: 2022-07-11 10:13:49)

Autor zdjęcia: UWM w Olsztynie

Zielony to kolor nadziei. Ale zielone — dziś znaczy także ekologiczne, oszczędne, zgodne z naturą, niezależne od paliw kopalnych, a zatem emitujące znacznie mniej dwutlenku węgla do atmosfery. I tak zielony jest właśnie nasz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski…
Zielony campus

Kto wobec ekologicznej zieloności UWM-u jest wciąż sceptyczny, ten na dobry początek powinien zwiedzić Kortowo. Cały campus zajmuje 230 ha i leży wśród zieleni, nad dwoma jeziorami. Większe z nich, Jezioro Kortowskie ma piękną piaszczystą plażę i oferuje znakomite warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Odległość do Jeziora Kortowskiego z niemal wszystkich kortowskich akademików nie przekracza 200 m. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim Park Kortowski, który położony jest w starszej części campusu Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. To pełen uroku teren rekreacyjny nad Jeziorem Kortowskim, który założony został na przełomie XIX i XX w., a dziś może pochwalić się licznymi okazałymi drzewami. Część z nich uznano za pomniki przyrody. Poza tym w parku rośnie ponad sto gatunków roślin, w tym wiele egzotycznych. W 2019 r. Park Kortowski przeszedł gruntowną rewitalizację. Dziś odnowiony Park jest też miejscem przyjaznym zwierzętom: na drzewach zawisło ok. 60 budek lęgowych dla ptaków, są domki dla jeży i schronienia dla żab specjalnie ukryte tak, aby zwierzęta czuły się bezpieczne.


Zielona idea

Jakiś czas temu na uczelniach amerykańskich powstała idea tzw. Green University — zakłada ona budowę uniwersyteckich obiektów nie tylko w harmonii z otoczeniem, ale jeszcze dla tego otoczenia przyjaznych, bo zbudowanych choćby według technologii energooszczędnych. W przypadku UWM, który choćby warunek lokalizacji zharmonizowanej z otoczeniem spełniaj już na wejście — koncepcja Green University poszła znacznie dalej. Z jednej strony zakłada maksymalne wykorzystanie potencjału naukowego Uniwersytetu do jego rozwoju — a jednocześnie spełnia wszystkie wymogi ochrony środowiska naturalnego. Ponadto koncepcja zakłada ścisłą współpracę naukową z jednostkami realizującymi strategię rozwoju województwa, bo rozwój uczelni musi iść w harmonii z rozwojem regionu. Ale nie tylko.


Bo Green University to także inne podejście do programu kształcenia studentów. Uczelnia stawia więc na takie kształcenie studentów, by ci jeszcze w toku studiów potrafili budować urządzenia wytwarzające czystą energię, czyli z tzw. OZE — odnawialnych źródeł energii, oraz urządzenia oszczędne ją zużywające do celów grzewczych i do wytwarzania prądu. Do tego muszą to być urządzania nadające się do masowej produkcji, z których oczywiście korzystać będzie także sam campus. To znacznie zmniejszy zużycie energii i spowoduje obniżkę kosztów jego utrzymania.

Dlaczego warto?

Studenci, którzy już studiują na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, a pytani są, dlaczego warto studiować właśnie tu — wskazują na możliwości rozwoju, bo UWM to uczelnia, na której oprócz zdobywania niezbędnych umiejętności, można rozwijać swoje pasje oraz realizować marzenia. Prawie każdy wskazuje też na niepowtarzalną atmosferę miasteczka akademickiego. Niektórzy uważają ponadto, że jako studenci UWM-u tworzą historię — taki pogląd potwierdzają zresztą także absolwenci UWM-u.
Ale i o zieloności mówi prawie każdy — zarówno w kontekście lokalizacji campusu, ale i ekologii. Do wielu uniwersyteckich tradycji należy przecież także konstrukcja świąteczna Biblioteki Uniwersyteckiej UWM-u. Zaczęło się w grudniu 2011 r. do choinki z książek — pierwszej takiej w Polsce, a drugiej na świecie. Od tamtej pory każdego roku drzewko świąteczne budowane jest według unikatowego zamysłu, ale i wpisującego się w walkę o poprawę klimatu. Motywem przewodnim ponad 2-metrowej choinki 2021 stał się z kolei symboliczny list w butelce. Była to wiadomość umieszczona w plastikowym sercu, skierowana do każdego z nas — swoisty manifest klimatyczny. Konstrukcja składała się z ponad 620 półtoralitrowych butelek — właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy.


— Rozwijamy się w myśl przyjętej idei Green University, zakładającej koegzystencję w harmonii z otaczającą nas przyrodą — mówi dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, Rektor Uniwersytetu. — Dobrze rozwinięta infrastruktura naukowa, sportowa oraz kulturalna umożliwia całej społeczności rozwijanie swoich zainteresowań oraz podnoszenie kompetencji w wielu dziedzinach. Stale podnosimy jakość kształcenia po to, aby umożliwiać naszym absolwentom dobry start tuż po ukończeniu studiów.
I akurat w Kortowie widać to na każdym kroku…

Więcej na stronach Uniwersytetu

Magdalena Maria Bukowiecka

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ols #3102372 30 cze 2022 02:45

    Zdalna nauka nie pomogła ulepszyć infrastrukturę rowerową - zbyt mało jest wiat czy porządnych stojaków rowerowych na całym terenie kampusu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz