Woda chłodzi przechodniów

2022-06-29 13:07:45(ost. akt: 2022-06-29 13:09:13)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Fala upałów daje się we znaki nie tylko mieszkańcom Olsztyna. Przechodnie mogą schłodzić się zarówno dzięki kurtynom wodnym, jak i ulicznym zdrojom.
Nawet ponad 30 stopni Celsjusza - takie temperatury osiąga powietrze w stolicy Warmii i Mazur. W weekend uruchomione zostały kurtyny wodne, które pozwalają złagodzić upały.

- Każdorazowo ich ustawienie obywa się na życzenie dyżurnego miasta, który kontaktuje się w tej sprawie z naszym pogotowiem - mówi Anita Chudzińska z olsztyńskich wodociągów. - Generalnie zasada jest taka, że uruchamiane są wówczas, gdy temperatura przekracza 25 stopni.

Kurtyny są rozstawiane w czterech punktach szeroko rozumianego Śródmieścia: przy ul. Mochnackiego, na pl. Konsulatu Polskiego, pl. Dunikowskiego oraz pl. Jedności Słowiańskiej. Działają między 10:00 a 18:00.

W przypadku takich upałów, jak obecnie, specjaliści apelują, by nie wychodzić z domów, jeśli to nie jest konieczne. Wybierając się na zewnątrz należy pamiętać o nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu.

W Śródmieściu, na Starym Mieście oraz w Kortowie można skorzystać z wody z olsztyńskich zdrojów. Te zostały uruchomione już na początku maja. Niektóre z nich pozwalają nie tylko napić się na miejscu albo wygodnie napełnić butelkę. Mają też specjalne "miseczki", z których można napoić np. psa.

Uliczne zdroje są zlokalizowane w kilkunastu miejscach:
1. Plaża Miejska "Źródełko" przy boisku do Koszykówki
2. ul. Pieniężnego/Lelewela 7 (naprzeciwko Poczty Polskiej)
3. Wysoka Brama/Plac Jedności Słowiańskiej
4. ul. Prosta 23
5. ul. Targ Rybny
6. Stare Miasto 9/10
7. ul. Dąbrowszczaków/Partyzantów
9. ul. Konstytucji 3 Maja, Dworzec PKS/PKP
10. ul. Warszawska 107 (dawna pętla autobusowa)
11. ul. Oczapowskiego (Kortowo - Centrum Konferencyjno-Naukowe)
12. ul. Staszica (przy Katedrze św. Jakuba)
13. Plac Cieszyński (Kortowo - za rektoratem)
14. Plac Łódzki (Kortowo)
16. ul. Kanafojskiego 4 (Kortowo, między akademikami DS4 i DS6)
17. ul. Oczapowskiego 12 (Kortowo - główne wejście na stadion)