Jak przewozić psa w samochodzie?

2022-06-29 11:04:00(ost. akt: 2022-06-29 11:04:52)   Artykuł sponsorowany
Transport psa samochodem to stresujące przeżycie zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Jednak istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić to bezpiecznie i wygodnie. Przeczytaj nasz artykuł, aby zapoznać się z zasadami, jakie w tej kwestii obowiązują.

Dla człowieka podróż samochodem nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak dla zwierząt może być powodem ogromnego stresu. Jak rozpoznać, czy Twój pies odczuwa dyskomfort podczas podróży autem? Za najczęstsze objawy stresu u zwierząt uważa się pobudzenie, dyszenie, obfite ślinienie, drżenie, szczekanie lub wycie. Jak łatwo zgadnąć podróż w takich warunkach może być niebezpieczna, a zdenerwowany pies może stać się przyczyną wypadku.

Przewożenie zwierząt w samochodzie a prawo
W Polsce nie ma osobnych przepisów dotyczących tego, jak przewozić autem zwierzęta domowe, w tym oczywiście psy. Dlatego też trzeba odnieść się do innych przepisów. Transport osób oraz zwierząt nie może zagrażać bezpieczeństwu kierowcy, oraz innym użytkownikom dróg. W ustawie o ochronie zwierząt znajduje się zapis mówiący, że kto celowo naraża zwierzę na niebezpieczeństwo, może zostać skazany nawet na dwa lata pozbawienia wolności.

Pamiętaj też, że przewożony pojazdem ładunek (dotyczy to także zwierząt) nie może utrudniać kierowania pojazdem, ani ograniczać widoczności kierowcy. Powinien zawsze być zabezpieczony przed nagłą i niekontrolowaną zmianą położenia. To na podstawie tych przepisów policjant w trakcie kontroli drogowej może stwierdzić, że pies jest przewożony nieprawidłowo i ukarać kierowcę mandatem. Grzywna może wynieść nawet 500 złotych. Dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie przewozić psa lub psy w samochodzie. Dzięki temu nie tylko unikniesz ewentualnej kary, ale także zapewnisz sobie bezpieczeństwo.

Jaki sposób przewożenia psa wybrać?
Sposób przewożenia psa powinien zależeć od jego wielkości i wagi. Mniejsze zwierzęta mogą być przypięte specjalnymi szelkami, które mocuje się do pasów bezpieczeństwa. Najbezpieczniejszym sposobem jest przewożenie psa w transporterze. Powinien on znajdować się na tylnej kanapie i być przypięty pasami bezpieczeństwa. Zaleca się nie stawiać transportera ze zwierzęciem między przednimi fotelami a tylną kanapą. Jest to niebezpieczne, gdyż w razie zderzenia, pojemnik ze zwierzęciem może zostać zgnieciony lub uszkodzony.

Natomiast duże psy (na przykład ras takich jak owczarek niemiecki) powinny być przewożone w klatkach umieszczonych w bagażniku pojazdu, oczywiście, jeżeli jest taka możliwość. Klatkę dobrze jest unieruchomić, tak by w czasie jazdy, pokonywania zakrętów, nagłego hamowania czy też podczas zderzenia pozostała na swoim miejscu. Zarówno klatkę, jak i transporter dla mniejszych psiaków można wyłożyć kocem, by zwierzę mogło podróżować w komfortowych warunkach. Nie zapominajmy także o dopływie świeżego powietrza oraz częstych postojach, aby napoić psa.

Pamiętaj także o ubezpieczeniu!
Gdy podróżujesz z psem, warto także pamiętać o ubezpieczeniu samochodu. Począwszy od polisy OC, poprzez Autocasco, aż po NNW. Zapewnią Ci one spokój i pomoc w trudnych sytuacjach. Obligatoryjne ubezpieczenie OC chroni Cię w przypadku, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku. Natomiast polisa AC uchroni Cię przed sporymi wydatkami, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone przez innego kierowcę, siły natury lub działanie dzikich zwierząt. Wykupując polisę NNW, zabezpieczysz siebie i swoich pasażerów w przypadku odniesienia urazów związanych z podróżowaniem Twoim samochodem. Jeżeli jesteś zainteresowany tymi ubezpieczeniami, zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl

Teraz już wiesz, jak przewozić psa w samochodzie!
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomógł Ci zrozumieć najważniejsze zasady, dotyczące podróżowania z psem. Wiesz już, jak się do tego przygotować, oraz co na ten temat mówi polskie prawo. Pamiętaj także o wykupieniu ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak OC. W tym celu zapraszamy Cię do odwiedzenia witryny LINK4. Sprawdź sam, ile możesz zyskać na ubezpieczeniu swojego auta w LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.