Spotkanie z maestro Rozbickim

2022-07-06 10:00:00(ost. akt: 2022-07-06 10:10:30)
Andrzej Rozbicki w Oranżerii Kultury

Andrzej Rozbicki w Oranżerii Kultury

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Andrzej Rozbicki to rodzony w Lidzbarku Warmińskim dyrygent, wykładowca, pedagog, niestrudzony popularyzator polskiej muzyki w USA i Kanadzie gościł w Oranżerii Kultury. Na spotkaniu autorskim opowiadał o swojej autobiografii "Maestro z Toronto".
Andrzej Rozbicki jest absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury prof. Władysława Słowińskiego (1976) i Wydziału Instrumentalnego w klasie fagotu prof. Kazimierza Piwkowskiego (1977) Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W latach 1984–85 był dyrygentem Bremen Symphony Orchestra i Dyrektorem Muzycznym Westerstede Stadtorchester w Niemczech.
Do Kanady przyjechał w 1985 i od chwili przyjazdu do dnia dzisiejszego pracuje w szkołach kanadyjskich.


W 2007 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Jest fundatorem i był dyrygentem przez pięć lat Brampton Symphony Orchestra.

Od 1985 prowadził z wielkimi sukcesami polskie chóry w Kanadzie — Chór “Harfa” Mississauga – zdobył złoty medal na Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie w 1988, z Chórem “Symfonia” z Hamilton: I miejsce, Puchar Kardynała Hlonda i nagrodę dla najlepszego dyrygenta w 44. Konkursie Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce – New York w 1995. Przez kilka lat pracował z chórem “Polonia Singers” w Toronto.

W maju 1998 w Chicago podczas 45 Zjazdu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce prowadzony przez niego chór “Polonia Singers” z Toronto zdobył trzy główne nagrody. Otrzymał ponownie nagrodę dla najlepszego dyrygenta konkursu. Dyrygował on również głównym koncertem Zjazdu.

W 1995 został wybrany na trzyletnią kadencję Naczelnym Dyrektorem Muzycznym Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce.
Od 1994 pracuje nieprzerwanie z założona przez siebie Celebrity Symphony Orchestra w Toronto. Zespoły te wystąpiły w wielu premierowych widowiskach muzycznych.

Andrzej Rozbicki przygotował wspólnie z Fundacją z Lichtenstein i poprowadził uroczysty koncert “Viva Carnival” 29 stycznia 2018 w Living Arts Centre w Mississauga z udziałem laureatów największych konkursów wokalnych na świecie, 9 solistów przybyłych do Kanady z dziewięciu różnych krajów.

W październiku poprowadził koncerty „The Polish Pride” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Toronto i w Vancouver a w 2019 poprowadził wielki koncert „The Very Best of Stanisław Moniuszko” w 200. rocznicę urodzin kompozytora z obszernymi fragmentami opery „Straszny Dwór” w programie koncertu.

Andrzej Rozbicki prowadził wielokrotnie New York Festival Symphony Orchestra, zawsze promując polską muzykę i polskich solistów. W sierpniu 2000 był gościem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, gdzie na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego dyrygował Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną w koncercie “Polskie Tenory” w obecności 10.000 widzów.

W lipcu 2015 prowadził ponownie koncerty z orkiestrami w Polsce — 17 maja w Teatrze Muzycznym w Łodzi a 22 maja z Orkiestra Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z programem muzyki kanadyjskiej i filmowych przebojów muzyki amerykańskiej.

W maju 2016 dyrygował gościnnie orkiestrą Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, w październiku orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, a 31 sierpnia 2017 koncertem 150-lecia Kanady z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z udziałem Viva Trio – 3 kanadyjskich sopranów.

W rodzinnym Lidzbarku Warmińskim dyrygował gościnnie koncertami z udziałem połączonych Washington Doctors Orchestra z USA oraz chórem i orkiestrą polskich lekarzy dla 2500 widowni w 2018, a następnie koncertami „Polish Pride” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Toronto i Vancouver z West Coast Symphony Orchestra (źródło: wikipedia).

W Oranżerii Kultury Andrzej Rozbicki promował swoją autobiografię pod tytułem "Maestro z Toronto". Jednak nie była to tylko promocja tej publikacji. Sporą część wieczoru autorskiego dyrygent poświęcił wspomnieniom, a na sali nie zabrakło Jego kolegów i koleżanek z lat szkolnych.


Ten szczególny gość opowiadał również o swojej działalności zawodowej i promowaniu polskiej muzyki w Kanadzie i USA. Opowiadał również o swojej pracy pedagoga i wychowawcy młodzieży, a opowieści bogato zilustrował materiałami video i fotografiami.

Widownia mogła oczywiście również posłuchać muzyki. Andrzej Rozbicki zagrał na fortepianie motyw przewodni z filmu „Polskie drogi”, a niespodzianką tego dnia był występ Hanny Marii Zajączkiewicz, znakomitej sopranistki (oraz lekarki), która wykonała kilka znanych i lubianych arii operowych i wokaliz przy fortepianowym akompaniamencie Zofii Antes.
Książkę Andrzeja Rozbickiego można było kupić i była to także niezwykła okazja, by otrzymać autograf od jej autora.