Minister Ścigaj: rząd będzie zachęcał Ukraińców, by osiedlili się w małych miastach i na wsi

2022-06-27 15:50:18(ost. akt: 2022-06-27 15:51:11)
Minister w KPRM Agnieszka Ścigaj

Minister w KPRM Agnieszka Ścigaj

Autor zdjęcia: PAP

Rząd będzie zachęcał uchodźców z Ukrainy, którzy zamierzają zostać dłużej w Polsce, by przenieśli się z dużych miast do mniejszych ośrodków i na wieś. Zachętą mają być mieszkania o niskim czynszu i praca – poinformowała Minister w KPRM Agnieszka Ścigaj (koło poselskie Polskie Sprawy).
Ścigaj, która w rządzie zajmuje się tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy, przekazała, że przygotowuje program, który miałby zachęcać, aby ukraińscy uchodźcy z dużych miast przenosili się do mniejszych miejscowości.

"Chcemy zachęcić Ukraińców, aby z dużych miast przeprowadzili się na prowincję, bo tam będzie mieszkanie, praca, tam także są duże potrzeby, bo polska wieś się trochę wyludnia" – powiedziała w poniedziałek w TVP 1.

Wyjaśniła, że jedną z zachęt mają być mieszkania komunalne o niskim czynszu. "Chodzi o wykorzystanie potencjału pustostanów, których na terenach wiejskich mamy bardzo dużo" – wskazała.

W jej ocenie średnio w gminie 15–20-tysięcznej jest ok. 30–40 pustostanów, które można by zaadaptować. "Można je wykorzystać pod wynajem, wydzierżawić je od prywatnych właścicieli na potrzeby mieszkań komunalnych, np. na 5-6 lat. Gmina wzięłaby za to odpowiedzialność, korzystałaby, dając możliwość zamieszkania rodzinom" – tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że w mniejszych miejscowościach niejednokrotnie łatwiej o pracę niż w dużych miastach. "Przyjechały do nas kobiety z Ukrainy, które mają duży potencjał do wykorzystania np. przy usługach społecznych, opiece nad starszymi, gdzie rąk do pracy brakuje" – dodała. (PAP)