Tego nie było w planach. Budowa pod Wysoką Bramą w Olsztynie wydłuży się o co najmniej dwa miesiące

2022-06-27 20:21:17(ost. akt: 2022-06-28 08:37:07)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Ścisłe centrum Olsztyna jest obecnie kompletnie rozkopane. Prace, które toczą się przed Wysoką Bramą mają związek z rozbudową nowej linii tramwajowej, jednak przy okazji wymieniano tam magistralę wodną a miasto zaczynało poważnie myśleć o uczytelnieniu rondeli. Wszystkie plany pokrzyżowały jednak sieci, których miało tam nie być. Przynajmniej tak mówiły dokumenty.
Wraz z nadejściem lata rozpoczęły się prace dotyczące rozbudowy linii tramwajowej w ścisłym centrum Olsztyna. Ich efektem finalnym ma być budowa krańcówki, peronów i węzła przesiadkowego przed Wysoką Bramą. Zakres prac obejmuje również uporządkowanie tego terenu pod względem infrastruktury, w tym również podziemnej.

Fot. Kamil Foryś

Dlatego na Placu Jedności Słowiańskiej trwała inwestycja realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie, która polegała na przeniesieniu magistrali wodnej, która miała średnicę około pół metra. Teraz jednak wiemy, że pozornie proste zadanie okazało się trudniejsze niż pierwotnie zakładano.

A wszystko przez poziemne odkrycie


Pierwotnie prace związane z przełożeniem sieci wodociągowej miały skończyć się 7 lipca. Teraz już wiemy, że tak się nie stanie. Winny wszystkiemu jest bałagan w dokumentach, które nie uwzględniały wszystkich sieci, które znajdują się w ziemi.

— Okazało się, że na miejscu budowy znajdują się niezinwentaryzowane sieci, które uniemożliwiają przeniesienie magistrali w te miejsce, które pierwotnie zakładaliśmy — Wyjaśnia nam Anita Chudzińska z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie — Przez to odkrycie magistrala musi pozostać na swoim miejscu, jednak zostanie przykryta specjalnym rękawem poliestrowym. Będzie to pierwsza tego operacja w Olsztynie.

Rzeczniczka prasowa PWiK podkreśla, że budowa na Placu Jedności Słowiańskiej przedłuży się o co najmniej dwa miesiące. Obecnie trzeba rozpisać przetarg, wybrać wykonawcę i rozplanować wszystkie roboty.

— Nie znamy jeszcze szacowanego kosztu zmian w inwestycji, jednak może być to liczba w granicach 200 tys. zł. Oczywiście to tylko spekulacje a cena może się znacznie zmienić — mówi Anita Chudzińska.

Problemy z wymianą magistrali wodociągowej nie wpływają jednak na inwestycję tramwajową, a do centrum Olsztyna niedługo wchodzi wykonawca krańcówki i węzła przesiadkowego. Te dwie inwestycje będą toczone równolegle.

Fot. Kamil Foryś

Władze Olsztyna wciąż patrzą z nadzieją na rondelę przed Wysoką Bramą


Projekt uczytelnienia rondeli przed Wysoką Brama, czyli w skrócie uporządkowanie terenu znajdującego się w ścisłym centrum Olsztyna. Prezydent Piotr Grzymowicz zgłosił projekt tej inwestycji do Polskiego Ładu - Programu Inwestycji Strategicznych. Plan nie spotkał się jednak z przychylnością rządu, a samorząd Olsztyna nie dostał pieniędzy na realizację tego zadania.

— Bardzo nam zależy na tym, żeby przy okazji przebudowy Placu Jedności Słowiańskiej, na którym będzie usytuowana krańcówka tramwajowa od razu wykonać projekt uczytelnienia rondeli. To doskonały moment, ponieważ teraz cały ten teren jest zamknięty, więc kolejna firma, która podjęłaby się wykonania tych robót, nie musiałaby wprowadzać dodatkowych utrudnień — mówi Marta Bartoszewicz, rzecznika prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie — Mimo naszych starań niestety nie udało nam się pozyskać zewnętrznego dofinansowania na ten cel i dlatego chcemy po wakacjach zapytać radnych o możliwość wykonania tego zadania ze środków własnych. Jeśli wyrażą na to zgodę wówczas jesienią ogłosimy przetarg na wykonanie tych prac, będących 1 etapem całego projektu pracowni architektonicznej Dżus GA Architekci.

I dodaje: W związku z tym chcielibyśmy by prace zostały wykonane równolegle z projektem tramwajowym – do końca 2023 roku.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stara baba #3102262 28 cze 2022 15:40

    ..."magistrali w te miejsce, które pierwotnie zakładaliśmy — Wyjaśnia nam Anita Chudzińska z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji". Pani Anita Ch. czy ktoś,kto umieszczał jej słowa chodził do szkoły ? Te miejsce ? Kto tak potrafi napisać ? Tylko analfabeta. Jakie stanowiska zajmują i jaką kasę za to otrzymują? Może pisownia się zmieniła? Ja do szkoły chodziłam bardzo dawno i wtedy by się napisało TO MIEJSCE.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3102225 28 cze 2022 07:09

    I bardzo dobrze i tak ma być !

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz