HULAJNOGA – nieśmiertelny gadżet

2022-06-27 11:20:14(ost. akt: 2022-06-28 14:15:28)   Materiał partnera
Nie da się ukryć, że hulajnogi wracają do mody jak bumerang. Każde dziecko wychowywane z latach dziewięćdziesiątych miało swój egzemplarz, którym dumnie pokonywało niezliczone dystanse. Dzisiaj hulajnogi nie kojarzą się już tylko z zabawką dla dzieci, a gadżet ten powrócił w wielu nowych odsłonach i ponownie podbił ulice polskich miast. Hulajnogami jeżdżą zarówno dzieci jak i dorośli, którzy na jednoślad przesiadają się z rowerów i samochodów. Co dziś oferują nam producenci i jakie rodzaje hulajnóg manualnych znajdziemy w ich ofercie?
Hulajnogi rekreacyjne

Hulajnoga rekreacyjna coraz częściej zastępuje nam rower. Prędkości jakie możemy na niej osiągnąć wahają się w przedziale 10-15km/h po płaskim terenie, dzięki czemu z łatwością możemy kontrolować pojazd i zatrzymać się w każdym momencie, na przykład przed przejściem dla pieszych. Jest lekka, skrętna, a dzięki niewielkim gabarytom możemy bez problemu ją przenieść lub spakować do bagażnika czy podróżować komunikacją miejską. Dozwolone jest również poruszanie się na niej bezpiecznie po chodniku. Hulajnoga rekreacyjna to świetna alternatywa jeżeli chcemy dostać się gdzieś szybciej niż pieszo.

Hulajnogi wyczynowe

Oprócz hulajnóg przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej i przemieszczania się z punktu A do punktu B istnieją również modele dla pasjonatów jazdy ekstremalnej - są to hulajnogi wyczynowe oraz freestyle. Ich główną cechą jest bardzo niska waga, przy jednocześnie niezwykle wytrzymałej konstrukcji. Tak zaprojektowany sprzęt pozwala na ekstremalną jazdę oraz wykonywanie trików np. jazdę po poręczach czy skoki. Poza tym hulajnogi wyczynowe posiadają bardzo zwrotną kierownicę, lepsze hamulce i wygodny szeroki podest. Wyróżniają się także specjalnymi kołami – te twarde umożliwiają szybką i agresywną jazdę, miękkie natomiast pozwalają wykonywać triki i skoki. Ceny hulajnóg do jazdy agresywnej plasują się w granicach 500 – 1500 zł.

Hulajnogi dla dzieci

Hulajnoga dziecięca przeznaczona jest dla najmłodszych już od 2 roku życia i jest świetną formą zabawy i rekreacji. Jazda na świeżym powietrzu przynosi szereg korzyści dla rozwoju dziecka m.in.: usprawnia zmysł równowagi oraz umiejętność panowania nad swoim ciałem, rozwija siłę mięśni i poprawia ogólną kondycję. Hulajnogi dziecięce możemy podzielić ze względu na materiał, z którego jest wykonana oraz ilość kół.

- Hulajnoga drewniana – stworzona dla młodszych dzieci. Powinna być wykonana z dużą precyzją (np. z drewna bukowego klasy „A”) i koniecznie pomalowana certyfikowanymi farbami, zapewniającymi dzieciom bezpieczeństwo.
- Hulajnoga plastikowa - również przeznaczona dla dzieci młodszych. Jest bardzo lekka
- i zazwyczaj dostępna w wielu ciekawych wzorach. Wadą może być mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia.
- Hulajnoga metalowa – polecana dla starszych dzieci. Jest cięższa, ale również trwalsza i bardziej wytrzymała.

Hulajnoga trójkołowa przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci, nawet od 2 roku życia. Taka hulajnoga zapewnia dużą stabilność i łatwiejsze utrzymanie równowagi w trakcie jazdy. Zazwyczaj hulajnogi z trzema kołami są bardzo lekkie, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo małym kierowcom. Hulajnoga dwukołowa jest skierowana dla starszych dzieci od 5 r.ż. i młodzieży. Jazda na dwóch kółkach wymaga większej wprawy i lepszej koordynacji. Hulajnoga ta jest bardziej zwrotna i pozwala na osiągnięcie większych prędkości.
Niezależnie od tego na jaki rodzaj hulajnogi się zdecydujemy, przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak wielkość kół, technikę wykonania w tym spawy i łączenia, możliwość regulacji kierownicy oraz hamulce. Warto również zadbać o bezpieczeństwo w trakcie jazdy i zdecydować się na zakup kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana. Jeżeli zależy nam na dobrym jakościowo sprzęcie warto skorzystać z porady sprzedawcy, który po analizie naszych potrzeb dobierze odpowiedni model w korzystnej cenie.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lucy #3102231 28 cze 2022 07:28

    Całkowicie sie zgadzam, ja za małolata latałam na hulajnodze, a teraz kupiłam hulajnogę z toyz dla mojego synka i też nie mozna go od niej oderwać :D

    odpowiedz na ten komentarz