Żar leje się z nieba, a będzie jeszcze gorzej. IMGW ostrzega przed falą upałów nad Olsztynem

2022-06-27 08:18:02(ost. akt: 2022-06-27 09:38:44)

Autor zdjęcia: Pixaby

Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości — nadciągają upały. Temperatura może sięgnąć nawet 33° Celsjusza. Warto więc wiedzieć, jak zachować dobre samopoczucie w tych ekstremalnych warunkach temperaturowych.
IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach. W tym tygodniu temperatura powietrza może sięgnąć nawet do 33° C.

Komunikat dotyczy powiatów województwo warmińsko-mazurskiego takich jak: bartoszycki, ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski.
Temperatura maksymalna w poniedziałek (27.06) wyniesie od 29°C do 31°C, w kolejne dni od 30°C do 33°C. Natomiast temperatura minimalna w nocy będzie utrzymywała się od 15°C do 19°C.

Warto pamiętać, że podczas upałów zapotrzebowanie organizmu na płyny wzrasta. Powinniśmy pić dużo wody, zamiast standardowych 1,5-2 litrów powinniśmy przyjmować nawet 3 litry płynów dziennie.

W upalne dni warto zjeść mniej i lżej, dbając o to, żeby w potrawach znajdowało się dużo składników o wysokiej zawartości wody, takich jak warzywa oraz owoce. Z owoców najlepiej sprawdza się arbuz i truskawki, które poza wodą zawierają również cenne witaminy.

W gorące dni każdy chce nosić na sobie jak najmniej, mimo wszystko to błąd — odsłonięte ciało szybciej oddaje wodę, przez co prędzej się odwadniamy, a dodatkowo zwiększamy ryzyko oparzeń słonecznych. W upalne dni znacznie lepiej sprawdzą się zabudowane, ale luźne, jasne ubrania z tkanin przepuszczających powietrze, takich jak len czy bawełna.