W Warszawie odbyła się "Parada Równości". Wziął w niej udział także Trzaskowski. "Nie można dłużej zwlekać z..."

2022-06-26 10:58:14(ost. akt: 2022-06-26 11:03:14)
Parada Równości w Warszawie

Parada Równości w Warszawie

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

Zakończyła się Parada Równości; podczas zgromadzenia było spokojnie, ruch na ulicach Warszawy został przywrócony - poinformowała w sobotę Komenda Stołeczna Policji. W tym roku przemarsz był połączony z ukraińskim KyivPride. „Mamy nadzieję wygrać te wybory z Prawem i Sprawiedliwością w gronie innych ugrupowań prodemokratycznych. Mam nadzieję, że te ugrupowania wreszcie zrozumieją, że nie można dłużej zwlekać z uznaniem podstawowych praw człowieka” - powiedziała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska w rozmowie z dziennikarzami.

Na paradzie także osoby z Ukrainy


Tegoroczna Parada Równości w Warszawie wyruszyła po godz. 14 spod Pałacu Kultury i Nauki. Uczestnicy marszu przy dźwiękach muzyki, trzymając m.in. tęczowe flagi, przeszli ulicą Marszałkowską do Placu Konstytucji, a dalej ul. Waryńskiego do stacji Metra Politechnika, Al. Armii Ludowej, Al. Niepodległości i Al. Jana Pawła II. Marsz zakończył się na ulicy Świętokrzyskiej.

W tym roku przemarsz był połączony z ukraińskim KyivPride. Wcześniej, na poprzedzającej go konferencji prasowej w restauracji Cafe Kulturalna w PKiN, Lenny Emson z KyivPride zapowiadał, że w polsko-ukraińskiej Paradzie Równości w Warszawie będzie maszerować 300 osób ze społeczności organizacji ukraińskich. Podkreślił, że Ukraińcy są wdzięczni Polakom, że współorganizują ten marsz.
Nie będzie praw osób LGBT, jeżeli nie będzie wolnej Ukrainy

— powiedział Lenny Emson. Podkreślił, że bolesne jest to, że nie mogą iść w marszu w Kijowie, ponieważ prawo - ze względu na obecną sytuację na Ukrainie - nie pozwala maszerować. Z kolei Paulina Piechna-Więckiewicz z Fundacji „Wolontariat Równości” powiedziała, że dzisiaj wszyscy jesteśmy solidarni z Ukraińcami. Podkreśliła też, że móc wspólnie organizować marsz równości z KyivPride, „to zaszczyt”.

Był również Trzaskowski


W tegorocznym przemarszu wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który objął paradę swoim patronatem.

Ta parada to jak co roku wyraz radości, solidarności, tolerancji, święto uśmiechu

— powiedział podczas otwarcia Parady Równości Trzaskowski.
Idziemy razem, żeby dać świadectwo temu, że jest olbrzymia większość Polek i Polaków, która ma otwarte głowy. Są tolerancyjni, są europejscy i mają szacunek dla wszystkich. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Dlatego idzie z nami również Marsz Równości z Kijowa. Witamy naszych przyjaciół. Sława Ukrainie

— dodał.


Żukowska: Mamy nadzieję wygrać te wybory z Prawem i Sprawiedliwością
Jestem dumna, że możemy gościć kijowską paradę w Warszawie


— mówiła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, która wyraziła nadzieję na „wprowadzenie równościowych praw” w kolejnej kadencji Sejmu.

Mamy nadzieję wygrać te wybory z Prawem i Sprawiedliwością w gronie innych ugrupowań prodemokratycznych. Mam nadzieję, że te ugrupowania wreszcie zrozumieją, że nie można dłużej zwlekać z uznaniem podstawowych praw człowieka

— powiedziała, wymieniając w tym kontekście m.in. na prawo do uznawania związków zawartych przez pary jednopłciowe w innych krajach.

aja,olnk/PAPTwitter/TVN Warszawa
za zgoda wpolityce.pl
Fot. wPolityce


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a1410 #3102215 27 cze 2022 22:02

    To nie jest żadna parada równości tylko promocja patologii. Niech się totalni częściej tak promują, to im normalne społeczeństwo pokaże przy urnach, co o tym myśli...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Ares #3102175 26 cze 2022 20:01

    Ha HA HA parada "równości" , z dupiarzem na czele

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz