Już w poniedziałek w województwie warmińsko-mazurskim nastąpi zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Część mieszkańców może zostać bez programów

2022-06-25 13:21:12(ost. akt: 2022-06-25 13:33:22)

Autor zdjęcia: Pixabay

Już w poniedziałek w woj. warmińsko-mazurskim czeka nas zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli jeszcze nie wymieniliście odbiorników - lepiej się pośpieszcie!
Telewidzowie naziemnej telewizji cyfrowej w województwie warmińsko-mazurskim już w poniedziałek zyskają dostęp w swoich telewizorach do lepszej jakości obrazu i dźwięku, a niebawem – hybrydowych usług i większej liczby programów. A to dzięki planowanego na 27 czerwca uruchomienia w całym regionie nowego cyfrowego sygnału nadawania – DVB-T2/HEVC.

—Do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny — zaznacza Związek Cyfrowa Polska i przypomina o możliwości skorzystania z 250 zł rządowej dopłaty do zakupu nowego telewizora.

— DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku — mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który w naszym kraju reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii. — Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia również odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji.

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. 27 czerwca przełączenie na nową technologię czeka całą Warmię i Mazury. To jeden z ostatnich regionów, gdzie przeprowadzana jest taka zmiana. Oznacza to, że już od końca czerwca cały kraj będzie w zasięgu nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej.

— Jednak, aby móc skorzystać z zalet nowej technologii, trzeba najpierw dostosować do niej domowe odbiorniki telewizyjne. Ci, którzy do tej pory tego nie zrobili wraz z wyłączeniem starego standardu nadawania i jednoczesnym włączeniem nowego, zostaną pozbawieni większości programów telewizyjnych — przestrzega Michał Kanownik.

Co wybrać: telewizor czy dekoder?


Jak zatem przygotować się do zmian? Eksperci Cyfrowej Polski przygotowali specjalny krótki poradnik dla konsumentów po świecie z DVB-T2. Przede wszystkim jednak uspokajają: nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. Ci telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie. Jednak osoby posiadające starsze odbiorniki (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu.

Jak to zrobić?
Np. wystarczy zajrzeć na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy nasz model odbiornika telewizyjnego jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania.

Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder — mówi Michał Kanownik.

Rządowe dofinansowanie odbiorników już ruszyło


Co istotne, każdy nowy sprzęt umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie objęty jest rządowym dofinansowaniem. W przypadku dekoderów jest to wsparcie do 100 zł, zaś decydujący się na zakup odbiornika telewizyjnego można otrzymać bon o wartości 250 zł. Eksperci Cyfrowej Polski odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej.

— Obserwujemy, że wraz z poszerzaniem zasięgu DVB-T2/HEVC liczba zainteresowanych nowymi odbiornikami, a przy tym również wnioskami o rządowy bon rośnie. Producenci i sprzedawcy są gotowi na większe zapotrzebowanie konsumentów na telewizory — mówi Michał Kanownik.