"Bocianie Lato w Żywkowie" przyciągnęło turystów

2022-06-25 17:20:00(ost. akt: 2022-06-24 14:40:12)

Autor zdjęcia: arch. GG

Żywkowo po raz kolejny rozbrzmiewało klekotaniem bocianów i dźwiękami zainaugurowanego właśnie „Bocianiego Lata”. Jak od 30 lat, tak i w tym roku festyn organizowany przez gminę Górowo Iławeckie należy zaliczyć do udanych.
Coroczne święto bocianów inauguruje lato w gminie Górowo Iławeckie. Przez cały dzień we wsi tuż pod granicą z Obwodem Kaliningradzkim bawili się nie tylko mieszkańcy gminy. Parkingi były pełne, a ilość atrakcji mogła przyprawić o przysłowiowy ból głowy. Jednak chyba najmniej całym zamieszkaniem były zainteresowane same bociany, których historia w Żywkowie ma 30 lat.

— Festyny organizowane są nieprzerwanie corocznie od 1991 z jedną przerwą związana z pandemią — mówi z-ca wójta Krzysztof Baran, — czyli w tym roku mieliśmy 30 edycję festynu. Od 2010 funkcjonuje nazwa Bocianie lato w Żywkowie, która była elementem wniosku o dofinansowanie i się przyjęła. Również od tego roku gmina jest nazywana bocianią gminą.

Żywkowo korzysta z popularności... bocianich gniazd pełnymi garściami. Od 2004 roku PTOP posiada w Żywkowie gospodarstwo i centrum edukacyjno-badawcze.

— Wieś nosi ponadto miano Europejskiego Centrum Bociana Białego — dodaje Krzysztof Baran — i jest wioską tematyczną, czyli wsią z motywem przewodnim. Jest to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Oferta wsi tematycznych – budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości – pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi.

Swoje stoiska wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich (Grotowo, „Kamienny Krąg” z Kamińska, „Aksamitki” z Piast Wielkich, „Niezapominajka” z Dwórzna), Klub „Senior+” z Kandyt, sołectwo Żywkowo czy Nadleśnictwo Górowo Iławecki i Gmina Górowo Iławeckie.

— Po raz pierwszy jako sołectwo – mówi Alicja Fevrier – wystawiliśmy się w ubiegłym roku z chlebem, ciastami i goframi.
Odwiedzający mogli korzystać z licznych atrakcji, czyli wieży widokowej, czy odwiedzić „leczniczy kamień” stojący w pobliskim lesie. Można było też odwiedzić dom rodem z PRL-u, w którym wystawiono malowane farbą i… wyszywane obrazy.

Chętni mogli zwiedzać również Ogród Zmysłów, czyli ścieżkę do chodzenia boso po różnym podłożu, z zawieszonymi dzwonkami i pięknymi zapachami. Laureaci gminnych konkursów organizowanych w ramach Dni Rodziny otrzymali nagrody. Na najmłodszych czekały liczne konkursy i zabawy, w tym malowanie twarzy, dmuchańce, czy blok rozrywkowy oraz oczywiście występu zespołów „Rogóżanie” i „Żurawka”.

Do zobaczenia za rok!

dar