Dziś Noc Kupały. Jak wygląda świętowanie w Olsztynie? [VIDEO]

2022-06-23 20:45:15(ost. akt: 2022-06-23 16:26:35)
Noc Świętojańska ma swój wyjątkowy ceremoniał. Jednym z nich jest m.in. tradycyjne puszczanie wianków

Noc Świętojańska ma swój wyjątkowy ceremoniał. Jednym z nich jest m.in. tradycyjne puszczanie wianków

Autor zdjęcia: Unsplash

Przed nami najkrótsza noc w roku. Przypada z 23 na 24 czerwca. Od wieków w tę noc poszukujemy kwiatu paproci. Jak wygląda noc świętojańska?
Tak wygląda Noc Kupały.
Dziś osoby kultywujące słowiańską tradycję czeka wielkie świętowanie!


Noc Kupały kultywowana jest tradycja poszukiwania kwiatu paproci. Noc Świętojańska (Sobótka, Noc Kupały) w Polsce w ostatnich dekadach cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wynika to z powrotu do słowiańszczyzny i wykorzystywania ludowych motywów w wielu regionach, również Warmii i Mazur oraz innych nawiązaniach kulturowych. Zawsze były to spotkania pełne magii i wróżebnych rytuałów.

Ważnym symbolem Nocy Świętojańskiej jest też ogień, który symbolizuje oczyszczenie i obronę przed złem. Dawniej tańczono wokół palenisk i skakano przez ogień. Miał to być sposób na wypędzenie zła, zapewnienie zdrowia, pomyślności oraz płodności. Dziś organizowane są spektakularne pokazy tańca z ogniem lub palone są wysokie ogniska nad brzegiem jeziora. Nieodłącznym rytuałem było i jest puszczanie wianków na wodzie.

Zaplatanie wianków i puszczanie ich na rzece czy jeziorze w Noc Świętojańską cieszy się bardzo dużą popularnością. To wróżba przeznaczona przede wszystkim dla panien i kawalerów

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3102105 24 cze 2022 09:08

    Na jeziorze Bartąg już w ostatnią niedzielę odstawiali te cyrki, chyba w ramach jakiejś próby. Nie powiem, żeby to było przeznaczone dla panien, bo tam było pełno starych, wymalowanych babsk.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz