Ile kosztuje pierwsze ubezpieczenie samochodu?

2022-06-23 14:00:39(ost. akt: 2022-07-04 16:19:44)
Jesteś młodym kierowcą? Planujesz zakup pierwszego auta? Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz. Przybliżymy Ci kwestie związane z pierwszym ubezpieczeniem samochodu i pokażemy możliwe opcje zakupu ubezpieczeń.
Pierwsze ubezpieczenie samochodu – z czego wynika jego cena?
Pierwszy samochód to wiele radości, ale i duże przedsięwzięcie, wiążące się z zakupem obowiązkowych ubezpieczeń. Często pierwsze ubezpieczenie samochodu jest dość dużym wydatkiem i jego kwota jest wyższa, niż w przypadku ubezpieczenia samochodu kierowcy z dłuższym stażem za kierownicą. Wynika to z faktu, że młodzi kierowcy odpowiadają za co 6 wypadek na drodze (dane policji).
Za młodych kierowców najczęściej (w zależności do firmy ubezpieczeniowej) uważane są osoby do 25 roku życia i/lub te, które mają prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Oznacza to, że młodym kierowcą może być również osoba, która ma 30 lat, a prawo jazdy otrzymała w wieku 29 lat (ma je krócej niż 36 miesięcy).

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz?
Pierwsze ubezpieczenie samochodu OC to koszt około 1500 zł dla kierowców w wieku 18-25 lat. To o kilkaset złotych więcej w porównaniu ze średnią wysokością OC dla ogółu kierowców (przeciętnie cena ubezpieczenia to około 750 zł). Oczywiście przedstawione dane są średnią rynkową i nie wszyscy ubezpieczyciele są równie surowi w ocenie młodych kierowców - warto korzystać z wyszukiwarek ofert i porównać ceny.

Poznaj możliwości zakupu pierwszego ubezpieczenia samochodu.
• Ubezpieczenie samochodu samodzielnie
Jeśli kupujesz pierwsze auto, nie masz historii ubezpieczeniowej, masz prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy i planujesz samodzielnie ubezpieczyć samochód, musisz liczyć się z dość wysoką kwotą ze względu na zwyżki w cenach ubezpieczeń dla młodych kierowców. W lutym 2022 roku średnia cena OC dla młodych kierowców wynosiła około 1500 zł.
• Ubezpieczenie samochodu ze współwłaścicielem
Młodzi kierowcy, aby nieco obniżyć koszty pierwszego ubezpieczenia samochodu, mogą zdecydować się na ubezpieczenie ze współwłaścicielem, którym może być przykładowo rodzic, posiadający już staż za kierownicą i zniżki za bezpieczną jazdę. W takiej sytuacji za pierwsze ubezpieczenie samochodu można zapłacić około 1000 zł. Zniżki za bezkolizyjną jazdę doświadczonego kierowcy równoważą się wówczas ze zwyżką na ubezpieczenie dla młodego kierowcy.

Na cenę OC dla młodego kierowcy może mieć wpływ również:
• wiek samochodu,
• dotychczasowy i planowany przebieg pojazdu,
• marka i model auta,
• pojemność silnika.

Ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem PKO BP
W PKO BP możesz w prosty sposób porównać ceny OC/AC u 5 ubezpieczycieli i szybko oszacować swoją składkę, korzystając z serwisu iPKO lub aplikacji IKO. Chcesz kupić ubezpieczenie samochodu w ratach? Możesz to zrobić w 4 ratach 0% (po spełnieniu warunków z regulaminu), co jest wygodnym rozwiązaniem – płacisz tyle, ile wynosi składka jednorazowa, bez dodatkowych kosztów.

Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie samochodu oferowane przez PKO BP?
• Wygodna porównywarka ofert OC, AC, NNW 5 ubezpieczycieli (Benefia, InterRisk, Link4, Proama, UNIQA).
• Szybkie obliczanie składki ubezpieczenia w serwisie iPKO lub aplikacji IKO.
• Różne warianty ubezpieczenia: pakiet OC/AC lub samo OC/samo AC.
• Możliwość dokupienia ubezpieczenia NNW, Car Assistance.
• W ramach OC otrzymujesz Zieloną Kartę.
Ubezpieczenie samochodu możesz kupić wygodnie przez internet – na stronie internetowej lub w aplikacji IKO. PKO weryfikuje formalności, a Ty możesz dostosować zakres ubezpieczenia samochodu do swoich potrzeb. Na koniec opłacasz składkę za wybrany wariant ubezpieczenia i zatwierdzasz ją za pomocą kodu z narzędzia autoryzacyjnego. Gotowe!