W Olsztynie powstaje nowoczesna ekociepłownia. Miasto może niedługo odejść od węgla [VIDEO]

2022-06-22 16:31:33(ost. akt: 2022-06-22 17:12:39)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Wszystkie prace na budowie nowej ekociepłowni idą zgodnie z planem mimo ogólnych problemów na rynku budowlanym. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w sierpniu 2023 roku Olsztyn zyska nowoczesne i ekologiczne źródło energii.
Jeszcze niedawno w 98 proc. miejskiej energii powstawało w wyniku spalania węgla. Niedługo jednak będzie to zaledwie 36 proc., a to wszystko za sprawą ekociepłowni przy ul. Bublewicza w Olsztynie.

—Realizacja tej inwestycji to ważny element odejścia od węgla i przejścia na mix paliwowy, w którym Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów będzie odgrywała bardzo dużą rolę — mówi Lidia Warnel, Wiceprezes Zarządu MPEC w Olsztynie, która nadzoruje całą inwestycję.


Rozpoczęte zadanie jest kluczowe nie tylko dla stolicy Warmii i Mazur oraz jej mieszkańców, ale też całego regionu. To — poza dostawami ciepła — domknięcie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

— W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z dofinansowaniem unijnym, ciepłownię zbuduje oraz przez kolejnych 25 lat będzie eksploatować spółka Dobra Energia dla Olsztyna — przypomina prezydent Piotr Grzymowicz.— Przyjęcie takiego modelu pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz zarządzania nim i finansowania na partnera prywatnego.

Karol Grosz