Parlament Europejski powiedział "nie" dla samochodów spalinowych. W odpowiedzi Niemcy mówią "nie" dla parlamentu Europejskiego

2022-06-22 12:39:03(ost. akt: 2022-06-22 13:01:26)
zakaz emisji spalin

zakaz emisji spalin

Autor zdjęcia: Pixabay

Rząd niemiecki nie zgodzi się na wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych, napędzanych paliwami kopalnymi. "Zakaz jest błędem" - zakomunikował niemiecki minister finansów Christian Lindner.
Parlament Europejski dwa tygodnie temu przegłosował plan obcięcia emisji dwutlenku węgla z samochodów osobowych i dostawczych o 100 proc. do 2035 roku. W praktyce oznaczało to zakaz sprzedaży nowych samochodów z napędem spalinowym za 13 lat. Rozwiązanie to miało zostać zrealizowane w ramach osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Jednocześnie PE przegłosował wyjątek dla producentów luksusowych marek-takie rozwiązanie poparli m.in polscy europosłowie z lewicy, co spotkało się z falą krytyki.
M.in poseł Lewicy Anna Maria Żukowska była pytana o tę sprawę przez Roberta Mazurka w RMF FM. – Jak głosowali europosłowie lewicy? – pytał dziennikarz.

– Głosowali za tym, żeby te silniki można było dalej produkować – stwierdziła.

Głosowali, żebyś państwo nie mogli tej swojej paskudnej Skody, czy co wy tam macie, nie mogli dłużej rejestrować, bo to jest niefajne, ale jakbyście się państwo przerzucili na Lamborghini albo Maserati, ale tylko z tych droższych, to wtedy możecie. Za tym głosowała Lewica – mówił Mazurek.


Na przegłosowaną poprawkę powołał się wspomniany niemiecki minister finansów
"Nisze dla silników spalinowych nadal będą istniały, więc zakaz jest błędem. Rząd niemiecki nie zgodzi się na to europejskie ustawodawstwo"
- powiedział Christian Lindner, cytowany przez Agencję Reutera, na imprezie zorganizowanej przez niemieckie stowarzyszenie branżowe BDI
W obliczu tego jawnego konfliktu pomiędzy PE a rządem Niemiec nasuwa się pytanie, kto zwycięży, rząd Niemiec czy Parlament Europejski? na tak zadane pytanie większość obserwatorów życia politycznego w UE odpowiada enigmatycznie Roma locuta, causa finita

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zasx #3102051 23 cze 2022 09:14

    Chociaż raz te niemieckie murwy zrobiły coś dobrego. "W obliczu tego jawnego konfliktu pomiędzy PE a rządem Niemiec nasuwa się pytanie, kto zwycięży, rząd Niemiec czy Parlament Europejski?" Nie nasuwa się pytanie, tylko to jest jasne, że wygrają Niemcy, bo UE to Niemcy. Roma locuta, causa finita.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz