Czy kawa podnosi ciśnienie?

2022-06-21 21:46:19(ost. akt: 2022-06-21 22:06:26)   Artykuł sponsorowany
Można powiedzieć, że kawa towarzyszy nam codziennie. Z rana, pijemy ją, aby się obudzić. W pracy, pijemy, aby utrzymać się na nogach i być aktywnym. Jest tak popularna, że w każdym miejscu można ją znaleźć - od kawiarni po sklepy spożywcze. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy podnosi ciśnienie? A jeśli tak, to ile jej filiżanek mogą pić osoby z niskim, a ile z wysokim ciśnieniem krwi. Szczegóły znajdziesz poniżej.
[b]Czym jest ciśnienie krwi?[/b]
Ciśnienie krwi to siła, którą krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych. W zdrowym ciele, ten proces jest regulowany przez nerki i układ nerwowy.
[b]Czy kawa ma wpływ na ciśnienie?[/b]
Zdaniem naukowców, kawa może podnieść je o 4-5 mmHg. Dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na zawartość kofeiny, która silnym stymulantem i działa podobnie do leków, które podnoszą ciśnienie krwi.
Jaki rodzaj kawy najbardziej podnosi ciśnienie? 
Naukowcy przeprowadzili badania na małej grupie ochotników i stwierdzili, że praktycznie każda kawa zawiera dużo kofeiny, która podnosi ciśnienie krwi. Jednak najbardziej podnosi je kawa mocno parzona i czarna.
Czy kofeina jest zdrowa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kofeina może mieć pozytywny, ale i negatywny wpływ na zdrowie. Zaleca się rozsądne jej spożywanie, a także unikanie picia kawy na czczo.
Czy można pić kawę mając wysokie ciśnienie?
Zdaniem lekarzy, osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą pić kawę, ale powinny ograniczyć jej spożycie do 2-3 filiżanek dziennie.
Czy tylko kawa podnosi ciśnienie?
Nie, kawa nie jest jedynym czynnikiem, który podnosi ciśnienie. Inne to: stres, zmęczenie, palenie tytoniu, picie alkoholu i spożywanie dużych ilości soli. Dlatego jeśli walczysz z wysokim ciśnieniem, zwracaj uwagę na te elementy swojej diety. Stosowanie ich z rozwagą zapewni Ci zdrowie, jednocześnie nie wykluczając spożywania ulubionych napojów, potrawy i składników. 
Czy osoby nerwowe mogą pić kawę?
Kawa może pogorszyć objawy nerwowości, takie jak: nadmierna pobudliwość, bezsenność, kołatanie serca i nadmierna potliwość. Dlatego też osoby nerwowe mogą pić ją tylko w małych ilościach. Ewentualnie mogą też zastąpić klasyczną kawę, wersją zbożową, która najczęściej nie zawiera pobudzającej kofeiny. Jest rekomendowana także dla dzieci i kobiet w ciąży. 
Ile można pić kawy przy niskim ciśnieniu?
Lekarze sugerują, że osoby cierpiące na niedociśnienie powinny pić maksymalnie cztery filiżanki kawy dziennie. Spożywanie jej w tej ilości sprawi, że ich ciśnienie wzrośnie, co umożliwi im lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia, m.in. zlikwiduje senność. 
Gdzie szukać informacji na temat wpływu kawy na zdrowie?
Więcej informacji na temat wpływu kawy na zdrowie znajdziesz w sieci. Chociażby odwiedzając portal kawowy.info możesz zdobyć wiele cennych informacji i poszerzyć swoją wiedzę kawosza. W tego typu miejscach publikowane są ciekawe artykuły, które z pewnością chętnie przeczytasz, a porady wcielisz w życie.