Spójrz w wszechświat z olsztyńskiego obserwatorium

2022-06-21 19:04:35(ost. akt: 2022-06-21 15:29:52)

Autor zdjęcia: ih

Odległe galaktyki, bliskie planety czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - to wszystko znów można oglądać z tarasu olsztyńskiego obserwatorium astronomicznego. Jednostka ponownie zaprasza na nocne pokazy nieba.
Wyjątkowe spotkania z wszechświatem na szczycie dawnej wieży ciśnień odbywają się w każdy piątek. Warunkiem jest telefoniczna rezerwacja oraz bezchmurne niebo.

— Pomożemy określić strony świata i nauczymy rozpoznawać najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory — zachęca dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, Jacek Szubiakowski. — Wiele z nich ma swoje korzenie w czasach starożytnych i często związane są z nimi fascynujące historie. Rozległe chmury świecących gazów, to miejsca gdzie rodzą się gwiazdy, a także pozostałości po spektakularnej śmierci niektórych z nich. A wśród nich ozdoby każdego wieczoru: Księżyc i planety. Oglądając te obiekty przez teleskop możemy je poznać bliżej.

Niemal godzinne spotkanie to także okazja do podglądania sztucznych satelitów Ziemi. Niewykluczone, że uda się także zaobserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

— Roczna wędrówka naszej Ziemi wokół Słońca sprawia, iż nocne niebo zmienia swój wygląd wraz z porami roku — dodaje dyrektor Szubiakowski. — Zatem warto do nas zawitać co najmniej raz na kwartał.

W czerwcu i lipcu pokazy nocnego nieba odbywają się w obserwatorium przy ul. Żołnierskiej o 22:30 oraz o 23:30. W sierpniu spotkania zaczynać się będą pół godziny wcześniej.

Wizytę należy zarezerwować dzwoniąc pod numer telefonu 89 650 04 40.