Polska pomaga Białorusinom, wydała 35 tys. wiz humanitarnych i ponad 40 tysięcy dla specjalistów IT

2022-06-21 08:49:37(ost. akt: 2022-06-21 07:34:37)

Autor zdjęcia: Pixabay

Jedni nazywają to "drenażem mózgów" inni pomocą humanitarną. Uruchomiony w 2020 roku program Poland. Business Harbour – rodzaju pakietowej pomocy w relokacji białoruskich informatyków do Polski, to ponad 40 tysięcy wydanych wiz.
Od czasu sfałszowanych wyborów latem 2020 na Białorusi reżim Aleksandra Łukaszenki zaostrzył represje wobec opozycjonistów i osób , które w "zbyt małym stopniu" wspierają reżim w Mińsku. Dyktatura Łukaszenki to nie tylko setki więźniów politycznych i prześladowania organizacji społecznych( w tym polonijnych) ale również swoisty eksodus tysięcy obywateli Białorusi, specjalistów z wielu dziedzin, w szczególności - z IT, które przez lata było jednym z filarów białoruskiej gospodarki.

Franak Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch lat wizy Schengen otrzymało około 650 tysięcy Białorusinów.

- 40 tys. specjalistów IT otrzymało wizy w ramach programu Poland.Business Harbour. Polska wydała także 35 tys. wiz humanitarnych. Ten "drenaż mózgów" na Białorusi jest efektem represji Łukaszenki

Uruchomiony w 2020 roku program Poland. Business Harbour – rodzaju pakietowej pomocy w relokacji informatyków do Polski, to ponad 40 tysięcy wydanych wiz. Program obejmuje już nie tylko Białoruś, ale również Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Mieszkańcy tych krajów mogą ubiegać się o przyspieszoną i preferencyjną ścieżkę wizową - wiza PBH jest jedyną, która pozwala specjalistom IT aplikować wspólnie z rodziną, pracować bez konieczności uprzedniego uzyskania pozwolenia na pracę oraz zakładać działalności gospodarcze na zasadach analogicznych do obywateli Polski.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, której została powierzona rola operatora tego programu, prowadzi infolinię dla zainteresowanych oraz obsługuje bezpośrednio firmy, które rozważają taką relokację z Białorusi. Białoruś jest swego rodzaju fenomenem jeśli chodzi o informatykę, ,od lat bardzo dobrze wypada we wszystkich rankingach światowych, jeśli chodzi o zasoby kompetencyjne IT. Jest to mały , niespełna dziesięciomilionowy kraj kształcący czterokrotnie więcej informatyków niż Polska. Jak podaje Biełsat, w 2019 r. udział sektora IT w gospodarce Białorusi wyniósł 6,5 proc. PKB i był to odsetek porównywalny z dochodami z rolnictwa.
Jednym z okrętów flagowych białoruskiego przemysłu IT jest firma Wargaming, twórca popularnej gry „World of Tanks”. Szeroka współpraca zagraniczna i duża skala eksportu dóbr i usług sprawiła, że IT było oknem na świat Białorusi.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Miroslaw Slupecki #3102278 28 cze 2022 22:26

  Polska nie pomaga Białorusi mieszając sie w wewnętrzne sprawy Białorusi tylko szkodzi sobie i Białorusi.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3101932 21 cze 2022 12:05

  Ciekawe że cenzura z gazety olsztyńskiej blokuje pewnych użytkowników ale pozwala na wpisy ruskich troli albo na wpisy pełne chamstwa. To wiele mówi o cenzorach z olsztyńskiej. Putin jest z was dumny.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3101910 21 cze 2022 08:59

  Na Bialorusi to wybory zfalszowane, a w stanach podzielonych ameryki lacinskiej to byly dobre co?.Bo usuneli Pana Trumpa a wsadzili na fotel pierdzacego, spiacego, skorumpowanego starego dziada jozefa bidona.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)