Które polskie miasta mają czyste powietrze? TUTAJ odetchniecie

2022-06-20 15:26:51(ost. akt: 2022-06-20 15:29:19)   Materiał partnera
Jakość powietrza w Polsce pozostawia sporo do życzenia, ale dzięki uchwałom antysmogowym i ograniczeniu używania węgla do ogrzewania domów, sytuacja zaczyna sie poprawiać. Niestety, nadal jesteśmy jednym z krajów w Europie z najgorszymi statystykami, jeśli chodzi o jakość powietrza, a na tle innych krajów na świecie Polska zajmuje 53. miejsce. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie możemy swobodnie oddychać pełną piersią.
Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych postanowiła sprawdzić, wykorzystując dane Europejskiej Agencji Środowiska oraz dane Google Maps, które miasta w Polsce mogą pochwalić się najlepszą jakością powietrza i gdzie możemy odetchnąć z ulgą. Pod uwagę zostały wzięte takie czynniki, jak średnie stężenie w powietrzu pyłów PM2.5 oraz ilość dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym mieście. Oto nasze top 5 miast w Polsce z najczystszym powietrzem.

Czyste powietrze – wygrywa Warszawa!

Pierwsze miejsce w rankingu Holidu zajęła Warszawa! Okazuje się bowiem, że średnie roczne stężenie pyłów PM2.5 w powietrzu w 2021 wynosiło 14.2, a pod uwagę wzięliśmy również ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych, których w Warszawie jest ponad 80. Balans tych dwóch czynników zdecydował, że to właśnie Warszawa wygrywa ranking miast z czystym powietrzem w Polsce. Ilość inicjatyw zarówno osiedlowych jak i miejskich, jak na przykład Stołeczny Zarząd Zieleni, który planuje zazielenianie miasta, to szansa na jeszcze większą poprawę jakości powietrza w Warszawie. Również firma DPD Polska jest zaangażowana w projekt Breathe, który ma poprawić warunki życia poprzez instalację dodatkowych czujników monitorowania jakości powietrza w mieście. Warszawa rozważa też pomysł uruchomienia strefy czystego transportu, czyli uniemożliwienia wjazdu do ustalonej części miasta starszych pojazdów, emitującym zbyt duże ilości spalin.

Po czyste powietrze do Gdańska

Dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji nad polskim morzem, Gdańsk uplasował się na drugiej pozycji miast z czystym powietrzem. Jest to jedno z miast w Polsce o najniższym średnim rocznym stężeniu pyłów w powietrzu (10.4 PM2.5). Mimo tego, że to miasto położone tuż nad morzem, ze znakomitą cyrkulacją powietrza, eliminacja drażniących i groźnych dla zdrowia pyłów nie jest całkowicie możliwa. Przekroczenia norm zanieczyszczenia nie są w Gdańsku jednak duże, w stosunku do miast na południu kraju. Dzięki podejmowanym działaniom przez władze miasta, takich jak duży nacisk na ograniczenie używania węgla do ogrzewania gospodarstw domowych i podłączenie ich do miejskiej sieci ogrzewania, mieszkańcy Gdańska mogą pochwalić się coraz większymi postępami na drodze do czystego powietrza w mieście. Co więcej, władze starają się o dofinansowanie wymiany pieców grzewczych na ekologiczne oraz organizują spotkania mieszkańców, aby wspólne określić zakres działań i plan w celu zredukowania smogu w Gdańsku.

Pełną piersią odetchniemy w Zielonej Górze

Zielona Góra to zielone płuca Polski, bo około 50% tutejszego obszaru zajmują lasy. Tak pokaźny obszar zieleni pomaga w utrzymaniu jakości powietrza na dobrym poziomie, ale i tutaj wskaźniki zanieczyszczenia powietrza wskazują czasami zbyt wysokie stężenia PM2.5.
Jak w takiej sytuacji radzą sobie władze miasta? Działania są skoncentrowane na edukacji mieszkańców, bo to tak naprawdę od nich zależy jakość powietrza w całym mieście. Są oni na bieżąco informowani o sytuacji zanieczyszczenia powietrza i uświadamiani w aspektach ekologii. Co więcej, Zielona Góra bierze udział w Programie Ochrony Powietrza, corocznie raportując do Zarządu Województwa o postępach w działaniach, których celem jest obniżenie poziomu stężenia zanieczyszczenia powietrza.

Czwarte miejsce w czystości powietrza należy do Bydgoszczy

Kolejnym miastem na naszej liście, które całkiem nieźle radzi sobie w kwestii redukcji zanieczyszczenia powietrza, jest Bydgoszcz. To największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim zajęło 4 miejsce w naszym rankingu, dzięki licznym działaniom prewencyjnym w zakresie poprawy jakości powietrza. Ze względu na położenie Bydgoszczy w dolinie, ryzyko smogu jest tutaj nieco większe. W związku z tym, władze województwa kujawsko-pomorskiego wprowadziły na tym terenie uchwałę antysmogową. Co obejmuje uchwała? Między innymi zakaz palenia węglem brunatnym oraz dofinansowanie na wymianę pieców na ekologiczne. Co więcej, w zeszłym roku wystartował projekt - Bydgoski Włącznik Antysmogowy. Celem tego programu są działania na rzecz poprawy jakości powietrza oraz uświadomienie i zmobilizowanie mieszkańców do tworzenia lokalnych inicjatyw antysmogowych. Jedną z nich była akcja zorganizowana ostatnio przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, której celem było zwrócenie uwagi na problem smogu. Młodzież przeszła przez miasto z transparentami zachęcającymi do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne oraz nagłaśniającymi problem zanieczyszczenia powietrza spalinami z trasportu drogowego.

Czyste powietrze w Opolu

Ranking top 5 miast z czystym powietrzem zamyka Opole. Opole jest stolicą województwa opolskiego i jednym z najstarszych miast w Polsce. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, Opole dzielnie walczy ze spalaniem węgla złej jakości. Władze miasta doskonale rozumieją powagę zagrożenia i wagę dbania o jakość powietrza, dlatego starają się uświadamiać mieszkańców, jakie jednostkowe działania pomogą utrzymać jakość powietrza na optymalnym poziomie. W Opolu od 1 listopada 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Co za tym idzie, w ramach programu “Czyste powietrze – oddech dla Opola” mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup pieców nowszej generacji. Tymczasem, stowarzyszenia ekologów prowadzą warsztaty podnoszące świadomość mieszkańców w zakresie redukcji smogu.