Młodzi Macedończycy odwiedzili Olsztyn

2022-06-20 15:24:46(ost. akt: 2022-06-20 15:29:45)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Szkoły ze stolicy Warmii i Mazur chętnie biorą udział w międzynarodowych projektach. Jedną z takich placówek jest Szkoła Podstawowa Nr 15, która kończy jedno z zadań w Erasmus+.
To kolejne międzynarodowe przedsięwzięcie, w którym bierze udział szkoła z ul. Kętrzyńskiego. Tym razem olsztyńscy uczniowie współpracują z rówieśnikami ze stolicy Macedonii Północnej, Skopje.

- Świetnie, że możemy Was gościć w naszym ratuszu - mówiła podczas spotkania z uczniami z Macedonii Północnej zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Jesteście naszymi drugimi Erasmusowymi gośćmi po pandemicznym okresie. Cieszymy się, że szkoły podejmują takie wyzwania i realizują takie projekty. To jednocześnie szansa na zawarcie znajomości.

Olsztyńska i macedońska szkoły współpracowały przy okazji projektu "Weź przyszłość w swoje ręce. Bądź fair". Jego motywem przewodnim było sprawiedliwe postępowanie m.in. w sporcie, Internecie, czy w takich dziedzinach życia, jak zdrowie lub ekologia.

Obie szkoły współpracowały ze sobą od ponad trzech lat - głównie zdalnie, poprzez sieć. Teraz nastąpił finał projektu. Na początku czerwca młodzi olsztynianie odwiedzili stolicę Macedonii Północnej, a teraz ich rówieśnicy przybyli do stolicy Warmii i Mazur z rewizytą. To była druga grupa, bowiem pierwsza przyjechała do Olsztyna w lutym.

- Przede wszystkim dziękujemy naszym partnerom za współpracę - mówili uczestnicy projektu z Macedonii Północnej. - To dla nas niezwykłe doświadczenie. Bardzo podoba nam się w Waszym mieście i w okolicach. W trakcie naszego pobytu mieliśmy też okazję brać udział w interesujących warsztatach.

W przedsięwzięciu w każdej ze szkół brało udział ok. 70 uczniów.
Szkoła Podstawowa Nr 15 szykuje się już do kolejnego projektu, w którym wiodącą placówką byłaby szkoła z tureckiej Ankary.
galeria zdjęć