Podsumowanie długiego weekendu na akwenach Warmii i Mazur

2022-06-20 15:50:40(ost. akt: 2022-06-20 16:14:55)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Bezsensowna brawura, brak umiejętności lub ich przecenianie, lekceważenie zasad i przepisów oraz alkohol. To grzechy główne osób, które wchodząc do wody i korzystając z różnych sprzętów pływających tworzą zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa oraz pozostałych osób.
W miniony długi weekend (16-19 czerwca) policyjni wodniacy dbali o bezpieczeństwo wielu osób, które w tym czasie korzystały z uroków i atrakcji akwenów Warmii i Mazur. Funkcjonariusze kontrolowali trzeźwość osób korzystających ze sprzętów pływających, to czy posiadają wymagane uprawnienia i czy korzystają z kamizelek ratunkowych. Większość kontrolowanych osób stosowała się do przepisów i zaleceń policjantów. Niestety nie zabrakło też osób, które zlekceważyły zasady bezpieczeństwa i doprowadziły do niebezpiecznych i tragicznych zdarzeń.

Od początku tegorocznego sezonu letniego, życie w wodach Warmii i Mazur straciło 7 osób.

Mrągowo: Wypadek, utonięcia i niewybuch w jeziorze Mikołajskim


W sobotę (18 czerwca) na jeziorze Tałty doszło do najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia w długi weekend. Według relacji świadków mężczyzna sterujący łodzią motorową, rozpędził łódź i w trakcie uderzenia o fale, doprowadził do przewrócenia jej na burtę. Łódź zaczęła nabierać wody i tonąć. Łodzią płynęło łącznie 7 osób (w tym 3 dzieci), które również znalazły się w wodzie. Pomocy jako pierwsi udzielili im świadkowie zdarzenia, którzy rzucili im kapoki i wydobyli z wody 6 osób. Niestety nie udało się wydobyć 8-latki, która pozostała w kabinie łodzi, gdy ta tonęła. Podjęte czynności ratownicze i poszukiwawcze nie doprowadziły do jej odnalezienia. Około godz. 20:30 ciało dziecka zostało znalezione pod wodą i wydobyte na powierzchnię. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

W niedzielę (19 czerwca) na jeziorze Dobrynek w miejscowości Poręby gm. Mrągowo podczas działań poszukiwawczych dotyczących osoby zaginionej znalezione zostało ciało poszukiwanego mężczyzny. Ciało 48-latka leżało w trzcinach. Wstępnie wykluczony został udział osób trzecich. Ciało zostało zabezpieczone, a dalsze czynności są wykonywane pod nadzorem prokuratora.

Również w niedzielę (19 czerwca) mrągowska policja otrzymała informację o tym, że podczas rutynowych ćwiczeń, płetwonurkowie MOPR na głębokości około 10 m i w odległości 15 m od brzegu jeziora od strony ul. Kajki, zauważyli przedmiot przypominający niewybuch z czasu II Wojny Światowej. Funkcjonariusze wraz z patrolem Rozminowania Jednostki Wojskowej w Orzyszu dokonali rozpoznania, wyznaczono strefę bezpieczną, a miejsce zabezpieczono do przyjazdu saperów z Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydobycie niewybuchu z dna Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach zaplanowano na poniedziałek. Po przeprowadzonej akcji saperzy przewiozą wydobyty przedmiot na poligon, gdzie zostanie zneutralizowany.

Pisz: Wypadek na jeziorze Bełdany


W sobotę (18 czerwca) przed godz. 11:00 na jeziorze Bełdany, w okolicach miejscowości Kamień w gm. Ruciane – Nida, doszło do zderzenia dwóch łodzi. Łódź motorowa uderzyła tam w łódź żaglową. Z ustaleń policjantów wynika, że sternik motorówki najprawdopodobniej nie zauważył płynącej z lewej strony żaglówki. W wypadku tym ucierpiał 46-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego, stojący za sterami łodzi żaglowej oraz pasażerka. Oboje zabrani zostali do szpitala z podejrzeniem urazu głowy. Sternikiem łodzi motorowej był 52-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Policjanci sprawdzili trzeźwość uczestników zdarzenia. Obaj sternicy byli trzeźwi. Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku i apelują też do wszystkich korzystających z uroków jezior o zachowanie zdrowego rozsądku na wodzie.

Ełk: Nietrzeźwy sterował łodzią


W czwartek (16 czerwca) po południu na jeziorze Jendzelewo w gm. Stare Juchy policjanci po zgłoszeniu od świadka interweniowali wobec 45-latka, który podejrzany był o sterowanie łodzią w stanie nietrzeźwości. Policyjne badanie potwierdziło te przypuszczenia. Mężczyzna sterując łodzią miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie, za co zostanie ukarany. Łódź została przekazana trzeźwej osobie.