Mieszkanka Olsztyna w upał zamknęła psa na balkonie. Zwierzę długo szczekało. Nagle umilkło...

2022-06-20 17:30:42(ost. akt: 2022-06-21 11:36:30)

Autor zdjęcia: Czytelnik GO

W niedzielę (19 czerwca) przez Polskę przeszła fala upałów. W Olsztynie temperatura sięgała nawet 33 stopni w cieniu! Mało kto był w stanie wytrzymać dłużej na słońcu. Jednak wysoka temperatura nie dała do myślenia mieszkance Olsztyna, która zostawiła psa na balkonie na kilka godzin bez dostępu do wody. Zwierzę bardzo długo szczekało aż w końcu umilkło...
Mieszkańcy bloków przy ul. Jagiellońskiej przeżyli chwilę grozy, gdy pies przestał szczekać. Wezwano odpowiednie służby, wcześniej sąsiedzi pukali do drzwi mieszkania, gdzie był uwięziony zwierzak, ale nikt nie otwierał.

Na miejsce błyskawicznie przyjechali strażacy z podnośnikiem i rozpoczęli akcję: — Ze zgłoszenia wynikało, że na 3. piętrze bloku wielorodzinnego na nasłonecznionym balkonie pozostawiono amstaffa bez opieki. Pies szczekał, był agresywny. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Podnośnikiem strażacy wjechali na górę i stwierdzili, że pies nie miał obrażeń oraz był pozbawiony dostępu do wody. Strażacy wlali mu wody do miski i schłodzili zwierzę. Policja zadeklarowała, że odnajdą właściciela mieszkania i zabezpieczą psa. Po ustaleniu z policjantami pies pozostał na balkonie — poinformował Tomasz Sobkowicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Fot. Czytelnik GO

Fot. Czytelnik GO
Początkowo plan był taki, że policjanci wejdą do mieszkania i przekażą psa pod opiekę sąsiadki, ale gdy strażacy podjęli akcję, nagle pojawiła się właścicielka amstaffa. Świadkowie zdarzenia poinformowali, że policja wystawiła jej mandat, który kobieta po chwili porwała i wyrzuciła...

— Oni mieszkają tam od kilku tygodni i od początku są z nimi problemy. Nie pierwszy raz zakłócili nasz spokój. Ta kobieta ma jeszcze dwa inne psy, ale nie wiadomo, co się z nimi w tym czasie działo. Te zwierzaki są regularnie zamykane na balkonie, gdzie głośno szczekają — powiedział świadek zdarzenia.
Andrzej Jurkun, oficer prasowy Komendy miejskiej w Olsztynie poinformował, że 38-latka została wylegitymowana przez policjantów. Wobec kobiety zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu w związku z naruszeniem przepisów o ustawie o ochronie zwierząt, który zadecyduje o dalszych konsekwencjach.

I dodał: — Od początku miesiąca nie odnotowaliśmy żadnej interwencji o podobnym charakterze na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego.


Fot. Czytelnik GO

Pamiętajmy, że podczas upałów nie możemy zostawiać zwierząt zamkniętych w miejscach, które szybko się nagrzewają i bez dostępu do wody. Najczęściej zwierzaki zostawiane są w samochodach.

Wnętrze samochodu, nawet stojącego w cieniu, błyskawicznie się nagrzewa w upalne dni. Nawet przy uchylonym oknie temperatura we wnętrzu auta już po 10 minutach może być o 10 stopni wyższa niż na zewnątrz. Gdy za oknem mamy raptem 21 stopni po upływie 30 minut w samochodzie temperatura może osiągnąć 40 stopni! Zostawiając pupila w aucie narażasz go na przegrzanie, a nawet udar cieplny

Pozostawianie zwierząt w nagrzanym samochodzie jest karalne. Zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt, pozostawienie psa w samochodzie podlega pod znęcanie się nad zwierzętami. W artykule 35 ust.1a określona jest kara za pozostawienie psa w samochodzie - właścicielowi psa grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.