Rosyjskie marki, mimo sankcji, nadal są na naszym rynku

2022-06-20 12:25:34(ost. akt: 2022-06-20 13:14:55)
sklep Mere

sklep Mere

Autor zdjęcia: scrin twitter

Po napaści Rosji na Ukrainę wprowadzono sankcje gospodarcze wobec rosyjskiego agresora. Polska, podobnie jak inne kraje na świecie, stworzyła specjalną listę sankcyjną Na liście nie znalazła się co prawda ropa i gaz z których Zachodowi trudno zrezygnować, ale mniej istotne produkty rosyjskiej gospodarki, np oprogramowanie firmy Kaspersky, ciężarówki Kamaz, w Polsce doszły do tego sieć sklepów Go Sport, czy firma energetyczna Novatec Green Energy(lista sankcyjna stworzona przez MSWiA)
Tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie – obok rodzimych 'Generałów" i "Wisienek" najpopularniejszym(szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym) jest trunek sprzedawany w charakterystycznych zielonych butelkach opatrzonych czarną etykietą z zapisaną cyrylicą nazwą. A w zasadzie nazwami. Bo w sklepach można dostać zarówno "sowieckoje" , jak i "carskoje", "russkoje", "sładkoje" czy "janatrnoje" igristoje. Generalnie w naszym kraju funkcjonuje to pod nazwą "ruskiego szampana"

Producenta "szampana" trudno jednak szukać na liście sankcyjnej MSWiA, podobnie jak nie ma na niej innej znanej rosyjskiej marki ciągle działającą w Polsce jaką jest siec sklepów Mere. Jej właściciel, X5 Retail Group, nie trafił na listę sankcyjną MSWiA. Podobnie jak Torgservis PL Sp. z o.o., czyli spółka zarządzająca biznesem firmy w Polsce. Dyskonty typu hard Mere działają w kilku miastach w Polsce.

Herbata marki Greenfield raczej nie kojarzy się z rosyjskim pochodzeniem, a tymczasem jest to produkt konsorcjum Orimi z Petersburga. Greenfield to jedna z najpopularniejszych herbat w Rosji, ale równie łatwo można ją dostać w Polsce. Ani dystrybutor herbaty, ani jej producent nie znaleźli się jednak na liście sankcyjnej MSWiA.
Innym produktem firmy Orimi, który można łatwo znaleźć w Polsce jest kawę Jardin.
Również mniej znane(niż Kaspersky) antywirusy – Outpost i Dr. Web są odpowiednio petersburskie i moskiewskie. Od 2005 roku do rosyjskiej grupy 1C należy Cenega N.V., firma, która wydała tak kultowe dla graczy tytuły, jak FarCry, Assasin’s Creed, Anno i Dark Souls.
Kto jeszcze? Niektóre produktu koncernu Unilever-na pewno dezodoranty Rexona i Dove. Opony Nokian - marka co prawda fińska, jednak jedna z jej największych fabryk znajduje się właśnie w Rosji.

Jak rozpoznać rosyjskie produkty?


Produkty pochodzenia rosyjskiego lub białoruskiego zaczynają się od odpowiednich liczb w kodach kreskowych. Rosyjskie na początku mają konfigurację od 460 do 469, a białoruskie 481. Na rynku odzieżowym w Polsce również jest kilka firm, które pochodzą z Rosji, np. marki Kari i Centro, czyli sklepy obuwnicze dostępne w Polsce o 2012 r. Jest też marka Oodji, która w Polsce jest dostępna stacjonarnie w 10 sklepach.